Kłykciny kończyste to choroba przenoszona w wyniku aktywności seksualnej. Za jej powstanie odpowiedzialny jest wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Kłykciny należy bezwzględnie leczyć, jednak zarówno ich rozpoznanie jak i terapia może być trudna. Niepocieszający jest również fakt, iż niektóre rodzaje kłykcin mogą prowadzić do choroby nowotworowej narządów płciowych.

Okolice intymneOdmian samego wirusa HPV jest około 120, spośród których około 40 zakaża błony śluzowe narządów płciowych. Wirus HPV w odmianie 6 oraz 11 jest tym, który występuje najczęściej. To właśnie te typy odpowiedzialne są za ponad 95% przypadków kłykcin kończystych.

Te pojawiają się w postaci nieestetycznych wykwitów skórnych, najczęściej zlokalizowanych w obrębie narządów płciowych i odbytu . Niezwykle niebezpieczne są wirusy HPV-16 i HPV-18, które są odpowiedzialne za ponad 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy.

Niestety, nie każdy nosiciel wirusa ma jego objawy i właśnie dlatego HPV tak szybko się rozprzestrzenia. Według badań, nawet 6 na 10 kontaktów z partnerem seksualnym zarażonym brodawczakiem ludzkim prowadzi do jego przeniesienia.

Objawy

Okres wylęgania kłykcin kończystych wynosi od 6 tygodni do 8 miesięcy. Obraz kliniczny choroby zależy od typu wirusa, jego umiejscowienia, czasu występowania wykwitów oraz od stanu odporności chorego.

Najbardziej charakterystyczne są brodawki pojawiające się na genitaliach. Początkowo są to niewielkie, kilkumilimetrowe grudki barwy różowej lub białawoszare, a ich cechą charakterystyczną jest tendencja do łączenia, tworząc rozległe wykwity o kalafiorowatej powierzchni. U mężczyzn kłykciny pojawiają się na żołędzi, okolicy wędzidełka czy wewnętrznej blaszce napletka, rzadziej pojawiają się w pachwinach, w ujściu cewki moczowej czy worku mosznowym. Kobiety zaś mogą zauważyć kłykciny na wargach sromowych i kroczu, jednak mogą one lokalizować się również w pochwie, cewce moczowej i szyjce macicy. Zmiany skórne są nieestetyczne, jednak nie wywołują żadnych dolegliwości.

Przyczyny

Przyczyną pojawienia się kłykcin kończystych jest zarażenie wirusem HPV, do którego dochodzi podczas stosunku seksualnego z nosicielem. Jedyną formą ochrony przed zakażeniem jest wstrzemięźliwość seksualna bądź specjalna szczepionka, którą zaleca się podawać dzieciom już w okresie ich dojrzewania (przed inicjacją seksualną). Wirus powoduje nie tylko kłykciny, ale też nowotwory narządów płciowych. Okazuje się, że na raka szyjki macicy każdego roku choruje blisko 500 000 kobiet, a połowa z nich umiera. Na same kłykciny kończyste cierpi co rok 30 milionów osób na całej kuli ziemskiej. Warto wspomnieć, że choroba ta przebiega w kilku etapach. Pierwsza jest utajoną a nosiciel nie zdaje sobie sprawy o zarażeniu HPV. Chory dopiero w drugiej fazie zauważa pierwsze wykwity skórne, które nieleczone bardzo szybko się rozprzestrzeniają.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Rozpoznanie kłykcin kończystych opiera się na obrazie klinicznym. W celu lepszego uwidocznienia zmian, lekarz może zastosować 5% roztwór kwasu octowego, którym przemywa podejrzaną okolicę. U kobiet dodatkowo należy wykonać kolposkopię lub wulwoskopię.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby należy wdrożyć odpowiednią terapię. Jest to najczęściej leczenie zabiegowe. Niestety, nawet kiedy kłykciny kończyste zostają wyleczone to sam wirus HPV nadal pozostaje w organizmie i może dochodzić do nawrotów choroby.