Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry głowy i włosów. To nowoczesna dziedzina, wymagająca holistycznego podejścia i czasem łączenia wiedzy z różnych dyscyplin medycznych – dermatologii, endokrynologii, chorób wewnętrznych. Podstawowym wyzwaniem dla trychologa jest rozpoznanie problemu z włosami, co jest nieodzownym warunkiem dla późniejszego dobrania odpowiedniej terapii.

Kiedy udać się do trychologa?

Trychologia jest odpowiedzią na różne dolegliwości związane ze skórą głowy i włosami: łupieżem, łuszczycą, grzybicą, atopowym lub łojotokowym zapaleniem skóry głowy, różnymi typami łysienia (np. androgenowe, plackowate, polekowe, bliznowaciejące).

Do trychologa warto się zgłosić jak najszybciej, gdy mamy problem z nadmiernym wypadaniem włosów, zauważamy ich przerzedzanie się lub pogorszenie kondycji – gdy włosy stają się cienkie i łamliwe. Można udać się na wizytę również profilaktycznie, jeśli chcemy uzyskać profesjonalną ocenę stanu skóry naszej głowy, wskazówki odnośnie pielęgnacji, możliwość skorzystania z zabiegów wzmacniających włosy i przyśpieszających ich porost.

Korzyści z wizyty u trychologa w naszym gabinecie to:

  • profesjonalna diagnostyka – badania trichogram i trichoskopia, specjalistyczny wywiad, ustalenie przyczyny wypadania włosów i złej kondycji skóry głowy,
  • indywidualne dobranie kuracji,
  • prowadzenie leczenia zgodnie z najnowszą wiedzą trychologiczną przy pomocy profesjonalnych środków farmakologicznych i pielęgnujących oraz zabiegów wspomagających,
  • szeroka oferta zabiegów trychologicznych.

Leczenie łysienia

Leczenie łysienia

Leczenie łysienia

Trichoskopia i trichogram – podstawowe narzędzia diagnostyczne w trychologii

TrichogramPodczas konsultacji trycholog przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, który ma na celu zebranie wszystkich potrzebnych informacji na temat problemów z włosami i skórą głowy. Nieodłącznym elementem pierwszej wizyty są też badania – trichogram i trichoskopia. Ich wykonanie jest kluczowe dla postawienia pełnej diagnozy. Oba badania są całkowicie bezpieczne i nie żadnych przeciwwskazań do ich wykonania.

Trichogram polega na pobraniu od 50 do 100 włosów z różnych obszarów głowy, a następnie poddaniu ich analizie mikroskopowej w laboratorium. Umożliwia ocenę korzeni włosów. Na tej podstawie można określić mechanizm oraz stopień nasilenia wypadania włosów.

Z kolei trichoskopia sprowadza się do wykonania zdjęć skóry głowy w powiększeniu. W tym celu używa się wideodermatoskopu, czyli dermatoskopu z oprogramowaniem cyfrowym i cyfrowym aparatem fotograficznym. Zdjęcia są następnie wysyłane do laboratorium i tam zostają przeanalizowane. Badanie dostarcza informacji o stanie skóry głowy, mieszków włosowych i łodyg włosów.

Wyniki trichogramu i trichoskopii są gotowe zwykle po miesiącu. Oprócz tego pacjent może dostać zalecenie wykonania dodatkowych badań, np. krwi, czy konsultacji z lekarzem danej specjalizacji.

Jak przygotować się do badania trychologicznego?

Zarówno trichoskopia, jak i trichogram nie wymagają specjalnych przygotowań. Należy tylko pamiętać o tym, aby:

  • nie myć włosów na 2-3 dni przed badaniem,
  • zachować co najmniej 2 tygodnie odstępu, jeśli włosy były farbowane lub był wykonywany inny zabieg fryzjerski, np. trwała ondulacja,
  • przyjść na badanie ze skórą głowy wolną od środków do stylizacji (lakierów, pianek czy żeli do włosów).

Trychologia – jakie zabiegi oferujemy?

Posiadamy szeroki wybór nowoczesnych zabiegów hamujących wypadanie włosów i stymulujących je do lepszego porostu. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych:

  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – z pobranej od pacjenta krwi odwirowuje się osocze, następnie wstrzykuje się je podskórnie lub śródskórnie,
  • mezoterapia mikroigłowa – jest to śródskórne podanie substancji aktywnych (osocza, koktajli odżywczych) za pomocą wielokrotnych iniekcji (Dermapen) lub bezigłowo (Dermojet),
  • karboksyterapia – zabieg z wykorzystaniem dwutlenku węgla, wtłaczanego śródskórnie lub podskórnie,
  • peptydowa terapia włosów – jest to iniekcyjne podanie specjalnego koktajlu odżywczego dr Cyj Hair Filler,
  • terapia UVA/UVB/PUVA – polega na naświetlaniu skóry głowy, po uprzednim podaniu leków uwrażliwiających na światło,
  • kriomasaż – kontrolowane chłodzenie skóry głowy za pomocą podtlenku azotu.

Trychologia w naszym gabinecie – opinie

Dziękuję za uratowanie moich włosków. Były już bardzo przerzedzone zanim trafiłam do Państwa. Na szczęście okazało się że da się jeszcze je uratować. Tak pięknych włosów jeszcze nigdy nie miałam – Bożena J.

Profesjonalny, kompetentny trycholog. Skorzystałem i mogę polecić – Andrzej W.

W końcu miejsce, gdzie zaczynają od rzetelnego zdiagnozowania problemu i zapewniają fachową pomoc trychologa. Zabiegi nie należą do najprzyjemniejszych, jednak działają. Moje zakola przestały się powiększać i mam mnóstwo nowych włosów – Remigiusz Z.

Chodzę tutaj już od roku i widzę duże efekty. Polecam – Kamila L.


FAQ

1. Czego można się spodziewać po pierwszej wizycie u trychologa?

Profesjonalny trycholog zawsze zaczyna od zebrania informacji na temat problemu. Musi przeprowadzić niezbędne badania, np. trichogram czy trichoskopię. Pełną diagnozę może postawić dopiero po uzyskaniu wyników badań.

2. Czy na badanie trychologiczne można przyjść z farbowanymi włosami?

Tak, jednak od ostatniego farbowania włosów powinny upłynąć dwa tygodnie.

3. Czy trychologia zna sposoby na odwrócenie łysienia?

Zależy jaki typ łysienia i jaki stopień utraty włosów. W wielu przypadkach można zahamować wypadanie włosów i pobudzić jej do odrostu. W najcięższych przypadkach pozostaje jednak tylko przeszczep włosów, nie warto więc zwlekać z wizytą.

4. Jaki zabieg na włosy jest najlepszy na wypadanie włosów?

Nie można na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zabiegi działają w różny sposób i dobiera się je zawsze w zależności od tego, z jakim problemem mamy do czynienia. Często stosuje się terapie łączone, w których wykorzystuje się uzupełniające działanie różnych zabiegów, leków i preparatów pielęgnacyjnych. Trzeba też pamiętać, że zabiegi zawsze wykonywane są w seriach.

5. Dlaczego wykonuje się trichogram i trichoskopię?

Trichogram i trichoskopia są to bardzo cenne narzędzia diagnostyczne, za pomocą których można wykryć zmiany w obrębie skóry głowy i korzeni włosów. Za ich pomocą ocenia się również postępy terapii.