Każdy niepokojący sygnał dotyczący stanu naszej skóry nie może być bagatelizowany. Musimy zdać sobie sprawę, że skóra jest nie tylko największym organem naszego ciała (zajmuje średnio 2 metry kwadratowe powierzchni), ale także najbardziej skomplikowanym – właśnie dlatego narażona jest na szereg infekcji i chorób. Co więcej, to właśnie od stanu naszej skóry zależeć będzie codzienna kondycja i zdrowie. Pamiętajmy też, że to właśnie ona daje bardzo często symptomy groźnych chorób wewnętrznych. Każdy niepokojący objaw powinien być bezsprzecznie skonsultowany z lekarzem dermatologiem.

Umów się na wizytę już teraz: +48 513 350 082
Dermatoskopia
Ocena zmiany Badane powierzchnie Wskazania do dermatoskopii
Asymetria zmiany i ocena kształtu. Pieprzyki, znamiona, zmiany przebarwieniowe o różnym pochodzeniu. Stany zapalne w obrębie zmian, zmiana ich kształtu, koloru i asymetria brzegów, sączenie krwi ze zmiany.
Ocena regularności i średnica zmiany. Badaniu podlega cała powierzchnia ciała razem z podeszwami stóp i przestrzenią pomiędzy palcami. Profilaktyczne badanie obecnych na ciele znamion przynajmniej raz w roku w okresie jesienno-zimowym.

Badaniu szczególnie powinny poddawać się osoby:

  • posiadające jasną karnację,
  • mające piegi,
  • posiadające znamiona przebarwieniowe,
  • posiadające liczne pieprzyki.
Jednolitość lub zmienność koloru.
Wypukłość lub wklęśnięcie.
Dodatkowe zmiany zachodzące w obrębie lub na znamieniu np. wyrastające włoski.

Dermatologia kliniczna

Pamiętajmy, że choroby skóry nie sprowadzają się jedynie do nowotworów chociaż rzeczywiście tych pojawia się w ostatnim czasie coraz więcej. Dermatologia kliniczna zajmuje się wszelkimi schorzeniami, jakie dotyczą naskórka – ich profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem. Do dermatologa zgłaszać się powinni także pacjenci borykający się z chorobami przydatków skóry, czyli chorobami włosów czy paznokci.

Dermatologia kliniczna
Warto zaznaczyć, że to właśnie skóra posiada największą liczbę receptorów patrząc na całe nasze ciało – dzięki temu odczuwamy zimno, gorąco bądź dotyk. To także ona tworzy barierę ochronną naszego organizmu jednak trzeba zaznaczyć, że z drugiej strony jest bardzo delikatna a tym samym narażona na częste urazy mechaniczne, szkodliwe promieniowanie UV czy kontakt z toksycznymi substancjami chemicznymi.

Dermoskopia

Profesjonalny dermatolog pracuje z pomocą między innymi dermatoskopu. To przyrząd, który działa na zasadzie mikroskopu, potrafi powiększyć obszar skóry nawet dziesięciokrotnie. To właśnie dzięki temu dermatolog jest w stanie zdiagnozować niebezpieczne dla zdrowia przebarwienia już w ich początkowym stadium.

Dr KozickaDiagnostyka dermatoskopem pomocna jest nie tylko w wykrywaniu raka skóry lub ocenie znamion, ale również w badaniu innych chorób skóry np. świerzbu, łuszczycy. Badaniu powinny się poddać również osoby, których krewni chorowali na nowotwory skóry, szczególnie czerniaka. Dermatoskopia jest całkowicie bezbolesna, a czas potrzebny na badanie, zależy od ilości zmian na ciele pacjentadr n. med. dermatolog, wenerolog Dorota Kozicka

Opinie pacjentek o badaniu dermatoskopem

Na badanie zgłaszam się raz w roku. Posiadam kilka pieprzyków na plecach, które chcę kontrolować dla własnego bezpieczeństwa. Badanie dermatoskopem w moim przypadku trwa 30 minut. Jest bezbolesne – pani Anna z Gdyni
Badaniu dermatoskopem poddałam się, kiedy na ciele zauważyłam niepokojące przebarwienie. Badanie trwało kilka minut i było całkowicie bezbolesne. Zmiana okazała się niegroźna i powstała w wyniku nieprawidłowego rozłożenia się melaniny w skórze. Badanie uspokoiło mnie. Polecam je każdemu – pani Justyna z Gdańska

FAQ

1. Czy badanie dermatoskopem pozwala na wykrycie niepokojących zmian na ich wczesnym etapie?

Tak. Szkło dermatoskopu pozwala powiększyć zmianę nawet o 20 razy. Dzięki temu dermatolog ma szansę dokładnej oceny zmiany i postawienia pewnej diagnozy dotyczącej jej etiologii i ewentualnego rozwoju. Warto pamiętać, że nowotwory skóry wykryte we wczesnym stadium są całkowicie wyleczalne.

2. Jak często powinno się badać znamiona?

Osoby posiadające znamiona nie dające żadnych objawów mogą poddawać je kontroli przynajmniej raz w roku. Pacjenci których znamiona są nieregularne lub licznie rozsiane po ciele, a dodatkowo w ich rodzinie wystąpił nowotwór skóry, powinni zgłaszać się na badanie co 6 miesięcy.

3. Czy wszystkie znamiona, w tym pieprzyki na ciele mogą być niebezpieczne?

Nie. Duża część znamion kwalifikowana jest do niegroźnych znamion barwnikowych, powstających samoistnie lub w wyniku uwarunkowań genetycznych. Istnieje jednak grupa znamion, które z łagodnych, mogą przekształcić się w nowotwory.

Umów się na wizytę już teraz: +48 513 350 082