Przebarwienia skóry to najczęściej efekt odkładania się melaniny w skórze, co związane jest bądź ze zwiększoną liczbą komórek barwnikowych (melanocytów) w naskórku, bądź nadprodukcją melaniny przy prawidłowej liczbie melanocytów. Najczęściej przebarwienia pojawiają się w wyniku nadmiernego opalania bądź zaburzeń hormonalnych, na przykład w okresie ciąży, podczas menopauzy czy w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji. Mogą być też objawem zaburzeń hormonalnych (w nadczynności tarczycy, niedoczynności kory nadnerczy) czy też chorób wątroby.

Istnieje szereg zabiegów mających na celu usuwanie przebarwień skóry. Wyboru najbardziej skutecznej w danym przypadku dokonuje lekarz podczas konsultacji pacjenta.

Najczęstsze metody walki z przebarwieniami to:

– laseroterapia – zabieg trwa nie dłużej niż 30 minut i polega na cieplnej destrukcji części tkanek skóry. Chociaż efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu to u pacjentów z rozległymi zmianami zalecana jest terapia składająca się z co najmniej kilku.

– zabieg z użyciem preparatu Cosmelan lub Dermamelan- uważane za jedną z najskuteczniejszych terapii depigmentacyjnych dostępnych na rynku, charakteryzuje się dużym profilem bezpieczeństwa i może być stosowany przez cały rok. Chociaż wyraźne rozjaśnienie przebarwień widoczne jest już pod koniec pierwszego tygodnia leczenia, to jednak w celu uzyskania trwałych efektów kuracja powinna trwać przynajmniej 3 miesiące.

peelingi chemiczne – zabiegi polegające na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych o charakterze kwaśnym w określonym stężeniu. Substancje te przenikają w głąb skóry wywołując zniszczenie części naskórka i/lub skóry właściwej z następową regeneracją tych tkanek.

Zabiegi te mogą być stosowane niemal na każdą okolicę ciała, a ich efektem są:

  • usunięcie piegów,
  • zniwelowanie przebarwień różnego rodzaju,
  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • wyleczenie melasmy.