Do wenerologa należy zgłosić się zawsze wtedy, gdy niepokoją nas objawy możliwych schorzeń powstałe w obrębie narządów intymnych. Grudki, krosty, przebarwienia, bolesność, pieczenie, swędzenie narządów czy chociażby zdiagnozowana choroba tego rodzaju u partnera seksualnego powinna być pobudką do wizyty u tego rodzaju specjalisty. Co więcej, wenerologia to zakres medycyny, który zajmuje się także diagnozą i leczeniem chorób układu moczowego.
Wizyta u wenerologa – co powinieneś wiedzieć?
Wizyta u wenerologa – co powinieneś wiedzieć? | |
---|---|
Najpopularniejsze choroby weneryczne | Dolegliwości, które powinny skłonić Cię do wizyty |
|
|
Wenerologia
Choroby, z którymi pacjent zgłasza się do wenerologa są bardzo często krępujące bowiem dotyczą narządów intymnych. Właśnie dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniej kliniki, w której chory spotka się z życzliwością i dyskrecja na najwyższym poziomie. Warto znaleźć również dobrego wenerologa, który będzie w stanie prawidłowo rozpoznać chorobę oraz skutecznie ją wyleczyć. Co więcej, wenerolog powinien stale współpracować z ginekologiem, urologiem czy innymi specjalistami, którzy zajmują się dziedzinami pokrewnymi, a mogącymi mieć wpływ na wystąpienie schorzenia narządów intymnych. Tylko w ten sposób może odbywać się szybkie i skuteczne leczenie bez żadnych powikłań.
Takich profesjonalistów znaleźć można w Clinica Dermatologica. To zespół doświadczonych lekarzy, którzy pracują w oparciu nie tylko o zdobytą wiedzę, ale także najlepszej jakości sprzęt medyczny, dzięki któremu możliwa jest szybka diagnoza i terapia chorób. To właśnie do wenerologa pracującego w gdańskiej klinice mogą zgłaszać się pacjenci, którzy borykają się, bądź podejrzewają u siebie opryszczkę narządów płciowych, zarażenie wirusem HPV, HIV, kiłą, rzeżączką czy chlamydiozą. Wenerolog sprawnie poradzi sobie także z leczeniem i zapobieganiem występowania tak powszechnych infekcji jak drożdżyca i grzybica chociaż trzeba zaznaczyć, że doświadczenie ma także w leczeniu pacjentów z wszawicą łonową czy też świerzbem.
Kiedy zapisać się do wenerologa?
Do wenerologa warto zapisać się natychmiast po pojawieniu niepokojących objawów. Do takich zaliczają się grudki, krostki, przebarwienia, wyciek z cewki moczowej lub nieprawidłowa wydzielina z pochwy, a także świąd, bolesność narządów intymnych. Konsultacja u wenerologa jest niezbędna przy wszelkich niestandardowych zmianach. Do specjalisty tego rodzaju warto zapukać również w przypadku, kiedy z chorobą weneryczną zmaga się seksualny partner. Dzięki temu można skutecznie uniknąć zarażenia czy niechcianych nawrotów choroby.
Choroby weneryczne to temat wciąż bardzo wstydliwy, wokół którego krąży wiele krzywdzących mitów. Duża część pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że choroby weneryczne często nie wynikają z przygodnego seksu, czy braku higieny. Schorzenia mogą rozwijać się u potencjalnie zdrowych i dbających o siebie osób. Do zakażenia może dojść nawet podczas korzystania z publicznych toalet, basenów, czy sauny. Bagatelizowane objawy zagrażają układowi moczowemu i rozrodczemu. Powinny to mieć szczególnie na uwadze kobiety planujące dzieci – dr n. med. dermatolog Dorota Kozicka
FAQ
1. Jak przebiega wizyta u wenerologa?
Wizyta u wenerologa przebiega w dwóch etapach. Na początku lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem dotyczący objawów. Następnie dokładnie ogląda zmiany skórne. W zależności od rozwoju objawów, i dolegliwości pacjenta, lekarz może zlecić pobranie wymazu do badań laboratoryjnych.
2. Czy leczenie chorób wenerycznych wymaga serii wizyt u wenerologa?
Tak. Leczenie schorzenia wymaga regularnych wizyt kontrolnych, podczas których lekarz ogląda i ocenia, jak powstałe zmiany reagują na leczenie.
3. Czy leczenie chorób wenerycznych odbywa się tylko u wenerologa, czy niezbędna jest konsultacja również innych lekarzy?
To zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowym stadium wizyta u wenerologa może być wystarczająca. Zdarza się jednak, że do diagnozy i leczenia potrzebna jest również konsultacja lekarzy innych specjalności – urologa i ginekologa. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się bakterii właśnie na układ moczowo-płciowy.
Opinie pacjentek
Do wenerologa udałam się przed planowaną ciążą. Chciałam mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do bezpiecznego zajścia w ciążę i mojemu dziecku nic nie będzie zagrażać. Na wizytę udałam się, jako uzupełnienie regularnych kontroli u ginekologa – pani Magdalena z Sopotu.
Wenerolog pomógł mi uporać się z zakażeniem układu moczowego, które nabyłam, korzystając z basenu i sauny. Konsultację polecam wszystkim, których niepokoją objawy w okolicach intymnych – pani Weronika z Tczewa.