Botoks to cieszący się ogromną popularnością i osławiony już zabieg, który nie ma w sobie równych pod względem zapobiegania zmarszczkom mimicznym. Marsowe czoło, lwia zmarszczka, zmarszczki marionetki i inne rodzaje zmarszczek nie pojawią się, jeśli lekarz wstrzyknie w odpowiednie miejsca toksynę botulinową. Ostrzykiwanie tą substancją jest skuteczne również w zwalczaniu nadmiernej potliwości pach, dłoni i stóp.

Zadzwoń i umów wizytę

spis treści

Kiedy warto wykonać botoks?

BotoxBotoks to zabieg idealny dla osób, które chcą zapobiegać wybranym zmarszczkom twarzy i szyi. Skłonność do określonych zmarszczek można w pewien sposób przewidzieć, ponieważ są one uwarunkowane genetycznie oraz wynikają z naturalnej mimiki. U jednej osoby problemem mogą być pionowe linie na czole, podczas gdy u innej większych zmartwień przysporzą kurze łapki.

Na jakie rodzaje zmarszczek można zastosować botoks? Za jego pomocą zlikwidujemy właściwie wszystkie zmarszczki mimiczne, w tym:

 • zmarszczki poziome czoła,
 • zmarszczki gładzizny (lwia zmarszczka),
 • zmarszczki pod oczami,
 • zmarszczki wokół oczu (kurze łapki),
 • zmarszczki wokół ust (zmarszczki palacza),
 • zmarszczki marionetki,
 • zmarszczki na brodzie,
 • zmarszczki na szyi.

Wskazaniem do botoksu jest również nadpotliwość.

Botoks – przeciwwskazania do jego wykonania

Nie powinno się korzystać z ostrzykiwania toksyną botulinową w następujących przypadkach:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu, w tym albuminę,
 • infekcje skóry w obszarze zabiegowym,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona),
 • gdy są stosowane leki takie, jak aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, chlorochina, hydroksychlorochina, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, leki przeciwkrzepliwe.

Efekty botoksu

Botoks - przed i po

Botoks - przed i po

Botoks - przed i po

Botoks daje pierwsze efekty po około 1-2 tygodniach od zabiegu. Czas utrzymania się rezultatów to mniej więcej rok. Potem zmarszczki stopniowo zaczynają wracać. Wówczas zabieg można wykonać ponownie.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do botoksu nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Zalecenia po botoksie

Po ostrzykiwaniu nie wolno:

 • pochylać głowy przez 4 godziny od wyjścia z gabinetu,
 • pić alkoholu (dopóki od zabiegu nie minie przynajmniej 12 godzin),
 • masować obszaru zabiegowego.

Botoks – opinie klientów

Już trzeci raz robiłam tutaj botox. Wszystko jest w porządku efekty zawsze są takie jak chcę i utrzymują się długo. Jak najbardziej polecam – Krystyna M.

Przyznam że trochę obawiałam się zabiegu, ale na szczęście nie było czego. Zabieg był bezbolesny, a efekt jest super. Lwia zmarszczka z powodzeniem została wygładzona. Czuję się teraz młodsza i atrakcyjniejsza – Wiktoria A.

Botoks – jak wygląda zabieg?

Ostrzykiwanie toksyną botulinową przeprowadza lekarz. Do wprowadzenia preparatu używa specjalnej kaniuli. Nie jest to bolesne, czuć jedyne ukłucie. U wrażliwszych osób dla zwiększenia komfortu można użyć kremu znieczulającego Emla.

Czas trwania zabiegu to przeważnie 15 minut, może się jednak trochę różnić w zależności od tego, jaki obszar jest ostrzykiwany. W większości przypadków botoks wykonuje się na czoło oraz okolice oczu.

Czym jest botoks?

Botoks to potoczne i spolszczone określenie na toksynę botulinową typu A. Jako pierwszy preparat na rynku z tą toksyną pojawił się właśnie Botox, stąd przyjęło się określać jego mianem każdy zabieg z zastosowaniem botuliny.

Toksyna botulinowa wytwarzana jest w sposób naturalny, przez bakterie gram-dodatnie Clostridium botulinum. Wykorzystywana jest w medycynie od wielu lat, ponieważ pozwala leczyć problemy wynikające z nadmiernego napięcia mięśniowego.

Na czym polega działanie botoksu?

Toksyna botulinowa hamuje wydzielanie acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych, prowadząc do zablokowania przepływu bodźców między nerwem a mięśniem. Mięśnie zostają porażone i rozluźnione, a to w efekcie zatrzymuje proces powstawania zmarszczek. Skóra, gdy nie jest poddawana nadmiernej mimice, ulega wygładzeniu.

W przypadku nadmiernej potliwości botoks wykorzystuje się do zahamowania bodźców między nerwem a gruczołami wydzielania zewnętrznego. To w rezultacie uniemożliwia produkcję potu.


FAQ

1. Czy po botoksie twarz nie nabierze wyglądu maski?

W rękach doświadczonego lekarza botoks jest wykorzystywany w sposób inteligentny. Nie ma więc powodów do obaw, że twarz po zabiegu całkowicie utraci mimikę.

2. Jak długo utrzymają się efekty botoksu?

Przeważnie od 9 miesięcy do roku. Jest to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników – od stylu życia pacjenta, od jego metabolizmu. Bardzo ważne jest też przestrzeganie zaleceń po zabiegu.

3. Czy botoks boli?

Botoks nie boli, odczucia podczas zabiegu można porównać do delikatnego ukłucia. U wrażliwszych pacjentów stosowany jest krem znieczulający.

4. W jakim wieku można wykonać zabieg?

Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Z zabiegu korzystają zarówno osoby bez utrwalonych jeszcze zmarszczek, jak i osoby z widocznymi zmarszczkami. Najlepiej udać się na bezpłatną konsultację i omówić ten temat ze specjalistą.

5. Czy zabieg jest odwracalny?

Tak, działanie botoksu jest czasowe i odwracalne. Po kilku miesiącach dochodzi do otworzenia połączeń nerwowo-mięśniowych i nerwowo-gruczołowych.
Zadzwoń i umów wizytę