Botoks to cieszący się ogromną popularnością i osławiony już zabieg, który nie ma w sobie równych pod względem zapobiegania zmarszczkom mimicznym. Marsowe czoło, lwia zmarszczka, zmarszczki marionetki i inne rodzaje zmarszczek nie pojawią się, jeśli lekarz wstrzyknie w odpowiednie miejsca toksynę botulinową. Ostrzykiwanie tą substancją jest skuteczne również w zwalczaniu nadmiernej potliwości pach, dłoni i stóp.
Zadzwoń i umów wizytę
spis treści
- 1. Kiedy warto wykonać botoks?
- 2. Botoks – przeciwwskazania do jego wykonania
- 3. Efekty botoksu
- 4. Jak przygotować się do zabiegu?
- 5. Zalecenia po botoksie
- 6. Czego można się spodziewać po zabiegu?
- 7. Botoks – opinie klientów
- 8. Botoks – jak wygląda zabieg?
- 9. Czym jest botoks?
- 10. Na czym polega działanie botoksu?
- 11. FAQ – pytania i odpowiedzi
Kiedy warto wykonać botoks?
Botoks to zabieg idealny dla osób, które chcą zapobiegać wybranym zmarszczkom twarzy i szyi. Skłonność do określonych zmarszczek można w pewien sposób przewidzieć, ponieważ są one uwarunkowane genetycznie oraz wynikają z naturalnej mimiki. U jednej osoby problemem mogą być pionowe linie na czole, podczas gdy u innej większych zmartwień przysporzą kurze łapki.
Na jakie rodzaje zmarszczek można zastosować botoks? Za jego pomocą zlikwidujemy właściwie wszystkie zmarszczki mimiczne, w tym:
- zmarszczki mimiczne,
- zmarszczki nosa (zmarszczki królicze),
- zmarszczki na czole/ zmarszczki poprzeczne (poziome) czoła,
- zmarszczki w okolicy oczu (kurze łapki),
- zmarszczki powiek dolnych,
- uniesienie powiek górnych/ uniesienie brwi,
- zmarszczki gładzizny/ zmarszczki nasady nosa,
- pionowe zmarszczki między brwiami (lwia zmarszczka),
- zmarszczki w okolicy ust (zmarszczki palacza),
- nadpotliwość (czoło, pachy, dłonie, stopy).
Botoks – przeciwwskazania do jego wykonania
Nie powinno się korzystać z ostrzykiwania toksyną botulinową w następujących przypadkach:
- ciąża i karmienie piersią,
- nadwrażliwość na składniki preparatu, w tym albuminę,
- infekcje skóry w obszarze zabiegowym,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona),
- gdy są stosowane leki takie, jak aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, chlorochina, hydroksychlorochina, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, leki przeciwkrzepliwe.
Efekty botoksu
Czas utrzymania się rezultatów to około 4-6 miesięcy. Potem zmarszczki stopniowo zaczynają wracać. Wówczas zabieg można wykonać ponownie.
Jak przygotować się do zabiegu?
Do botoksu nie trzeba się specjalnie przygotowywać.
Zalecenia po botoksie
Po ostrzykiwaniu nie wolno:
- pochylać głowy przez 4 godziny od wyjścia z gabinetu,
- pić alkoholu (dopóki od zabiegu nie minie przynajmniej 12 godzin),
- masować obszaru zabiegowego.
Czego można się spodziewać po zabiegu?
Poważne powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Przez krótki czas skóra może być tylko lekko zaczerwieniona w miejscu podania toksyny botulinowej, jednak śladów po iniekcjach nie widać. Prawie od razu po zabiegu można wrócić do swoich codziennych zajęć.
Botoks – opinie klientów
Już trzeci raz robiłam tutaj botox. Wszystko jest w porządku efekty zawsze są takie jak chcę i utrzymują się długo. Jak najbardziej polecam – Krystyna M.
Przyznam że trochę obawiałam się zabiegu, ale na szczęście nie było czego. Zabieg był bezbolesny, a efekt jest super. Lwia zmarszczka z powodzeniem została wygładzona. Czuję się teraz młodsza i atrakcyjniejsza – Wiktoria A.
Botoks – jak wygląda zabieg?
Ostrzykiwanie toksyną botulinową przeprowadza lekarz. Do wprowadzenia preparatu używa specjalnej kaniuli. Nie jest to bolesne, czuć jedyne ukłucie. U wrażliwszych osób dla zwiększenia komfortu można użyć kremu znieczulającego Emla.
Czas trwania zabiegu to przeważnie 15 minut, może się jednak trochę różnić w zależności od tego, jaki obszar jest ostrzykiwany. W większości przypadków botoks wykonuje się na czoło oraz okolice oczu.
Czym jest botoks?
Botoks to potoczne i spolszczone określenie na toksynę botulinową typu A. Jako pierwszy preparat na rynku z tą toksyną pojawił się właśnie Botox, stąd przyjęło się określać jego mianem każdy zabieg z zastosowaniem botuliny.
Toksyna botulinowa wytwarzana jest w sposób naturalny, przez bakterie gram-dodatnie Clostridium botulinum. Wykorzystywana jest w medycynie od wielu lat, ponieważ pozwala leczyć problemy wynikające z nadmiernego napięcia mięśniowego.
Na czym polega działanie botoksu?
Toksyna botulinowa hamuje wydzielanie acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych, prowadząc do zablokowania przepływu bodźców między nerwem a mięśniem. Mięśnie zostają porażone i rozluźnione, a to w efekcie zatrzymuje proces powstawania zmarszczek. Skóra, gdy nie jest poddawana nadmiernej mimice, ulega wygładzeniu.
W przypadku nadmiernej potliwości botoks wykorzystuje się do zahamowania bodźców między nerwem a gruczołami wydzielania zewnętrznego. To w rezultacie uniemożliwia produkcję potu.
FAQ
1. Czy po botoksie twarz nie nabierze wyglądu maski?
W rękach doświadczonego lekarza botoks jest wykorzystywany w sposób inteligentny. Nie ma więc powodów do obaw, że twarz po zabiegu całkowicie utraci mimikę.
2. Jak długo utrzymają się efekty botoksu?
Przeważnie od 4-6 miesięcy. Jest to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników – od stylu życia pacjenta, od jego metabolizmu. Bardzo ważne jest też przestrzeganie zaleceń po zabiegu.
3. Czy botoks boli?
Botoks nie boli, odczucia podczas zabiegu można porównać do delikatnego ukłucia. U wrażliwszych pacjentów stosowany jest krem znieczulający.
4. W jakim wieku można wykonać zabieg?
Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Z zabiegu korzystają zarówno osoby bez utrwalonych jeszcze zmarszczek, jak i osoby z widocznymi zmarszczkami. Najlepiej udać się na bezpłatną konsultację i omówić ten temat ze specjalistą.
5. Czy zabieg jest odwracalny?
Tak, działanie botoksu jest czasowe i odwracalne. Po kilku miesiącach dochodzi do otworzenia połączeń nerwowo-mięśniowych i nerwowo-gruczołowych.
Zadzwoń i umów wizytę