Botoks to cieszący się ogromną popularnością i osławiony już zabieg, który nie ma w sobie równych pod względem zapobiegania zmarszczkom mimicznym. Marsowe czoło, lwia zmarszczka, zmarszczki marionetki i inne rodzaje zmarszczek nie pojawią się, jeśli lekarz wstrzyknie w odpowiednie miejsca toksynę botulinową. Ostrzykiwanie tą substancją jest skuteczne również w zwalczaniu nadmiernej potliwości pach, dłoni i stóp.

Zadzwoń i umów wizytę

spis treści

Kiedy warto wykonać botoks?

BotoxBotoks to zabieg idealny dla osób, które chcą zapobiegać wybranym zmarszczkom twarzy i szyi. Skłonność do określonych zmarszczek można w pewien sposób przewidzieć, ponieważ są one uwarunkowane genetycznie oraz wynikają z naturalnej mimiki. U jednej osoby problemem mogą być pionowe linie na czole, podczas gdy u innej większych zmartwień przysporzą kurze łapki.

Na jakie rodzaje zmarszczek można zastosować botoks? Za jego pomocą zlikwidujemy właściwie wszystkie zmarszczki mimiczne, w tym:

 • zmarszczki mimiczne,
 • zmarszczki nosa (zmarszczki królicze),
 • zmarszczki na czole/ zmarszczki poprzeczne (poziome) czoła,
 • zmarszczki w okolicy oczu (kurze łapki),
 • zmarszczki powiek dolnych,
 • uniesienie powiek górnych/ uniesienie brwi,
 • zmarszczki gładzizny/ zmarszczki nasady nosa,
 • pionowe zmarszczki między brwiami (lwia zmarszczka),
 • zmarszczki w okolicy ust (zmarszczki palacza),
 • nadpotliwość (czoło, pachy, dłonie, stopy).

Botoks – przeciwwskazania do jego wykonania

Nie powinno się korzystać z ostrzykiwania toksyną botulinową w następujących przypadkach:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu, w tym albuminę,
 • infekcje skóry w obszarze zabiegowym,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona),
 • gdy są stosowane leki takie, jak aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, chlorochina, hydroksychlorochina, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, leki przeciwkrzepliwe.

Efekty botoksu

Botoks - przed i po

Botoks - przed i po

Botoks - przed i po

Czas utrzymania się rezultatów to około 4-6 miesięcy. Potem zmarszczki stopniowo zaczynają wracać. Wówczas zabieg można wykonać ponownie.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do botoksu nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Zalecenia po botoksie

Po ostrzykiwaniu nie wolno:

 • pochylać głowy przez 4 godziny od wyjścia z gabinetu,
 • pić alkoholu (dopóki od zabiegu nie minie przynajmniej 12 godzin),
 • masować obszaru zabiegowego.

Czego można się spodziewać po zabiegu?

Poważne powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Przez krótki czas skóra może być tylko lekko zaczerwieniona w miejscu podania toksyny botulinowej, jednak śladów po iniekcjach nie widać. Prawie od razu po zabiegu można wrócić do swoich codziennych zajęć.

Botoks – opinie klientów

Już trzeci raz robiłam tutaj botox. Wszystko jest w porządku efekty zawsze są takie jak chcę i utrzymują się długo. Jak najbardziej polecam – Krystyna M.

Przyznam że trochę obawiałam się zabiegu, ale na szczęście nie było czego. Zabieg był bezbolesny, a efekt jest super. Lwia zmarszczka z powodzeniem została wygładzona. Czuję się teraz młodsza i atrakcyjniejsza – Wiktoria A.

Botoks – jak wygląda zabieg?

Ostrzykiwanie toksyną botulinową przeprowadza lekarz. Do wprowadzenia preparatu używa specjalnej kaniuli. Nie jest to bolesne, czuć jedyne ukłucie. U wrażliwszych osób dla zwiększenia komfortu można użyć kremu znieczulającego Emla.

Czas trwania zabiegu to przeważnie 15 minut, może się jednak trochę różnić w zależności od tego, jaki obszar jest ostrzykiwany. W większości przypadków botoks wykonuje się na czoło oraz okolice oczu.

Czym jest botoks?

Botoks to potoczne i spolszczone określenie na toksynę botulinową typu A. Jako pierwszy preparat na rynku z tą toksyną pojawił się właśnie Botox, stąd przyjęło się określać jego mianem każdy zabieg z zastosowaniem botuliny.

Toksyna botulinowa wytwarzana jest w sposób naturalny, przez bakterie gram-dodatnie Clostridium botulinum. Wykorzystywana jest w medycynie od wielu lat, ponieważ pozwala leczyć problemy wynikające z nadmiernego napięcia mięśniowego.

Na czym polega działanie botoksu?

Toksyna botulinowa hamuje wydzielanie acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych, prowadząc do zablokowania przepływu bodźców między nerwem a mięśniem. Mięśnie zostają porażone i rozluźnione, a to w efekcie zatrzymuje proces powstawania zmarszczek. Skóra, gdy nie jest poddawana nadmiernej mimice, ulega wygładzeniu.

W przypadku nadmiernej potliwości botoks wykorzystuje się do zahamowania bodźców między nerwem a gruczołami wydzielania zewnętrznego. To w rezultacie uniemożliwia produkcję potu.


FAQ

1. Czy po botoksie twarz nie nabierze wyglądu maski?

W rękach doświadczonego lekarza botoks jest wykorzystywany w sposób inteligentny. Nie ma więc powodów do obaw, że twarz po zabiegu całkowicie utraci mimikę.

2. Jak długo utrzymają się efekty botoksu?

Przeważnie od 4-6 miesięcy. Jest to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników – od stylu życia pacjenta, od jego metabolizmu. Bardzo ważne jest też przestrzeganie zaleceń po zabiegu.

3. Czy botoks boli?

Botoks nie boli, odczucia podczas zabiegu można porównać do delikatnego ukłucia. U wrażliwszych pacjentów stosowany jest krem znieczulający.

4. W jakim wieku można wykonać zabieg?

Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Z zabiegu korzystają zarówno osoby bez utrwalonych jeszcze zmarszczek, jak i osoby z widocznymi zmarszczkami. Najlepiej udać się na bezpłatną konsultację i omówić ten temat ze specjalistą.

5. Czy zabieg jest odwracalny?

Tak, działanie botoksu jest czasowe i odwracalne. Po kilku miesiącach dochodzi do otworzenia połączeń nerwowo-mięśniowych i nerwowo-gruczołowych.
Zadzwoń i umów wizytę