Skaling jest jednym z zabiegów stomatologicznych, który pozwala na zachowanie naszego uzębienia oraz dziąseł w dobrym stanie. Palenie papierosów oraz spożywanie znacznych ilości czerwonego wina, kawy czy też herbaty nie jest obojętne dla naszych zębów. W celu zapobiegania powstawania zarówno ubytków, jak i poważnych chorób uzębienia trzeba nie tylko dbać o higienę jamy ustnej, ale również regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Jeżeli w trakcie wizyty dentysta zauważy u pacjenta nagromadzenie płytki kamienia nazębnego zaproponuje skaling ultradźwiękowy, lub mechaniczny.

Skaling – czym jest

Skaling to zabieg stomatologiczny mający na celu usuwanie kamienia nazębnego. Zabieg przeprowadza dentysta przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Urządzenie emitując ultradźwięki powoduje odpryskiwanie kamienia nazębnego nagromadzonego na powierzchni zęba. Zabieg jest uznawany za bezpieczny i nieinwazyjny. Po usunięciu kamienia, zęby poddawane są polerowaniu, które ma na celu wyeliminowanie ewentualnych mikrouszkodzeń szkliwa oraz zabezpieczenie zębów przed szybszym, ponownym osadzaniem się płytki.

Skaling – wskazania

Skaling jest zabiegiem dedykowanym szczególnie wszystkim miłośnikom wyrobów tytoniowych oraz osobom spożywającym duże ilości kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Wspomniane upodobania predysponują bowiem do odkładania się kamienia nazębnego.

Skaling

Skaling – przeciwwskazania

Skaling tak jak każdy zabieg posiada swoje przeciwwskazania.

Należą do nich:

  • ciąża,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • zaawansowana osteoporoza,
  • odklejanie się siatkówki oka,
  • implanty zębów.

Skaling – przygotowania do zabiegu

Skaling nie wymaga od pacjenta podejmowania specjalnych przygotowań. Przed wizytą na której będzie przeprowadzony zabieg powinna odbyć się konsultacja stomatologiczna mająca na celu wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań oraz omówienie szczegółów związanych z procedurą.

Skaling – przebieg zabiegu

Skaling naddziąsłowy jest zabiegiem przeprowadzanym w celu oczyszczenie koron zębowych z nagromadzonego kamienia nazębnego. Przeprowadza się go za pomocą ultradźwięków. Stomatolog przykłada końcówkę skalera do miejsc, w których występuje kamień. Wygenerowane ultradźwięki uderzają wraz z wodą w cząsteczki nagromadzonych złogów powodując ich pęknięcia, a następnie oderwanie. Skaling poddziąsłowy jest zabiegiem przeprowadzanym w celu usunięcia kamienia nazębnego zalegającego w kieszonce dziąsłowej znajdującej się poniżej linii dziąsła.

Stomatolog wykonuje go przy użyciu skalera ultradźwiękowego oraz kiretu, czyli specjalistycznego sprzętu którego odpowiednie kształt gwarantuje dotarcie do każdej szczeliny jamy ustnej

Zarówno skaling naddziąsłowy, jak i poddziąsłowy powinien zakończyć się zabiegiem polerowania wcześniej oczyszczonych powierzchni. Ma to na celu nie tylko zapobieganiu ponownego odkładania się kamienia nazębnego, ale również wzmożenie efektu estetycznego.

Skaling – efekty

Skaling jest zabiegiem stomatologicznym, który nie tylko poprawia walory estetyczne naszego uśmiechu, ale również ma działanie profilaktyczne w zapobieganiu rozwoju próchniczy oraz chorób dziąseł. W zależności od indywidualnych predyspozycji do odkładania się kamienia nazębnego skaling zębów pozwala nam cieszyć się jaśniejszym odcieniem szkliwa od 6 do 12 miesięcy.

Skaling – postępowanie po zabiegu

Skaling jak każdy zabieg wymaga od pacjenta stosowanie się do pewnych zaleceń po jego przeprowadzeniu. Najważniejszym z nich jest wyeliminowanie w pierwszej dobie po wykonaniu procedury spożywania pokarmów oraz napoi, które mogą zabarwić zęby. W przypadku, gdy po zabiegu skaligu wystąpi nadwrażliwość zaleca się stosowanie pasty łagodzącej jej objawy.


Bibliografia

1. Majewski S., Współczesna protetyka stomatologiczna. Podstawy teoretyczne i praktyka kliniczna. Wrocław, 2014
2. Leopold Wagner, Konrad Małkiewicz, Wybielanie zębów żywych, MTP Wydawnictwo, Warszawa, 2006
3. Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Farm Pol, 2010