Brodawka łojotokowa zwana także, jako brodawka starcza nie jest prawdziwą kłykciną, ponieważ nie jest spowodowana przez wirusy. Dlatego nie jest zakaźna. Taka narośl na skórze jest dość szeroko rozpowszechniona i pojawia się coraz częściej w starszym wieku. Ponieważ są łagodne, niekoniecznie muszą zostać usunięte.

Jakie są brodawki łojotokowe?

Brodawki łojotokowe to małe guzki skóry, które rozwijają się indywidualnie lub w większych grupach u wielu osób w starszym wieku (czasami również u młodych dorosłych). Obydwie płcie są w równym stopniu dotknięte. Prawidłowym terminem medycznym dla łagodnych nowotworów skóry są brodawki łojotokowe lub brodawczak podstawowy.

  • zazwyczaj mają rozmiar grochu do rozmiaru monety,
  • ich kolor to jasny lub ciemny brąz lub czarny,
  • powierzchnia brodawek łojotokowych jest nierówna,
  • mogą przybierać kulisty kształt,
  • w dotyku brodawka starcza może być szorstka, płaska lub woskowata. Niektóre starsze osoby są pokryte setkami brodawek łojotokowych,
  • w przeciwieństwie do plam starczych, nigdy nie są całkiem płaskie.

Dr KozickaOmawiane zmiany skórne często określane są również terminem rogowacenie łojotokowe. Brodawki starcze występują głównie na twarzy, górnej części ciała (klatka piersiowa i grzbiet), grzbiecie dłoni oraz na przednich kończynach (ręce i nogi). Brodawki na dłoniach i podeszwach, z drugiej strony, nigdy nie zawierają tego typu narośli na skórze – powiedziała dr n. med. Dorota Kozicka, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica

Jaka jest przyczyna powstawania brodawek łojotokowych?

Przyczyna powstawania brodawek starczych jest nadal niejasna. Jednak małe, łagodne guzy skóry nie są spowodowane przez wirusy, tak jak brodawki – kłykciny. Brodawki łojotokowe są spowodowane rozrostem rogówki i powstawaniem maleńkich zrogowaceń w górnej warstwie skóry. Nie wiadomo, co wywołuje powstawanie tych narośli na skórze.

Zwiększona chroniczna, trwająca całe życie ekspozycja na słońce wydaje się sprzyjać ich rozwojowi. Pojawienie się brodawek starczych z pewnością ma składnik genetyczny

Więcej na temat powstawania i leczenia brodawek łojotokowych.

Brodawki łojotokowe – objawy

Ponieważ brodawki łojotokowe mogą wyglądać odmiennie w zależności od danej osoby eksperci wyróżniają różne formy wyglądu, na przykład:

  • rogowacenie łojotokowe: bardziej pigmentowane, półkuliste, brodawkowate, często występujące samotnie, często z żółto-brązowymi naroślami,
  • brodawki łojotokowe (hiperkeratotyczne): jasnoszare nowotwory skóry, które często są tak duże, jak wiśnie i mają powierzchnię podobną do brodawek,
  • rogowacenie: płaskie, bez barwnych zmian, wielkości grudki o szorstkiej powierzchni, białawe na podudziach, z tyłu nogi, przedramienia boku i z tyłu na rękach,
  • brodawki starcze: ten typ zmian znajduje się wokół oczu i w fałdach ciała,
  • podrażnione łojotokowe rogowacenie: zaczerwienione, łuszczące się, bolesne brodawki wieku starczego po mechanicznym podrażnieniu.

Brodawka łojotokowa a czerniakbrodawki łojotokowe usuwanie

Wiek brodawki można łatwo rozpoznać po jej wyglądzie. Ale są też podobne zmiany skórne, które muszą być wykluczone w niejasnych przypadkach. Należą do nich złośliwe guzy skóry, takie jak czerniak. Aby ustalić, czy jest to brodawka łojotokowa lub złośliwa proliferacja skóry, konieczne jest badanie histologiczne.

Analizując brodawki łojotokowe zdjęcia przedstawiają ich wygląd zewnętrzny różny od typowego czerniaka skóry

Dermatolog potrafi rozpoznać prawidłową postać narośli a w przypadku podejrzenia o czerniaka skieruje na dalsze badania.

Brodawka łojotokowa – leczenie

  • Kwasowy roztwór przeciw brodawkom – brodawki łojotokowe usuwane za pomocą kwasów powoduje stopniowe rozpuszczanie warstwy rogowej. Niemniej jednak potrzeba do tego cierpliwości, aby osiągnąć dobry wynik, ponieważ należy przez kilka tygodni nakładać kwas na brodawkę. Ponadto złuszczoną warstwę skóry trzeba regularnie usuwać przy pomocy pilnika.

Kwas salicylowy jest szczególnie często stosowany jako krem, roztwór lub plaster. Również kwas mlekowy i kwas witaminy są wykorzystywane do tego rodzaju terapii.

  • Zimno przeciwko brodawkom – sposobem na usunięcie brodawek starczych jest ich zamrażanie. Tutaj ciekły azot jest nakładany na chory obszar skóry. Odparowanie powoduje ekstremalne zimno, które niszczy najwyższą warstwę skóry. Zabieg należy powtórzyć kilka razy. Mogą wystąpić skutki uboczne. Często skóra zaczerwienia się po zamrożeniu i pęcznieje. Częściowo nawet tworzy się mała bańkę, która jednak szybko się leczy.
  • Środki farmakologiczne – metoda ta polega na używaniu specjalnych maści i roztworów z aktywnymi składnikami, które hamują wzrost komórek lub sam wirus.

Czasami leki są wstrzykiwane bezpośrednio do brodawki łojotokowej w celu pobudzenia układu odpornościowego. Nie ma jednak wyraźnego dowodu, że są one skuteczne

  • Laser przeciwko brodawkom łojotokowym – jest to terapia fotodynamiczna, która powinna pomagać w zwalczaniu narośli na skórze. Podczas zabiegu specjalny żel jest nakładany na chore miejsce na skórze. Po trzech godzinach ekspozycji, miejsce napromieniowane jest światłem. Pewne składniki żelu są w ten sposób aktywowane i mają na celu zniszczenie tkanki brodawek. Podczas leczenia laserem brodawka jest podgrzewana do tego stopnia, że chore komórki są niszczone.

Bibliografia

1. Ashton R., Leppard B.,Brodawka łojotokowa, w: Diagnostyka różnicowa w dermatologii,,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,,Warszawa 2009
2. Hsu C, Abraham S, Saurat JH, Piguet V. Sign of Leser-Trelat in a heart transplant recipient. Br J Dermatol 2005; 153: 861-862.