Blizny mogą powstać na skutek nacięcia skóry, jej oparzenia, przebytego trądziku czy też po ingerencji chirurgicznej. Tworzenie się blizny jest naturalnym procesem gojenia się skóry i mogą mieć różne rozmiary. Najbardziej problematyczne są te blizny, które powstały w widocznym miejscu i są dosyć duże, np. blizny na twarzy, rękach czy nogach oraz te, które mają postać wypukłą. Stanowią nie tylko problem estetyczny, ale mogą powodować również dyskomfort w postaci bólu czy ciągnięcia. Leczenie blizn opiera się głównie na smarowaniu ich maściami specjalnie do tego przeznaczonymi, które mają na celu spłycenie i ogólne zmniejszenie ich widoczności. Jeśli jednak taki efekt nie jest zadowalający możemy zdecydować się usuwanie blizn.

Jak usunąć blizny?

Na pytanie jak usunąć blizny specjaliści jednogłośnie odpowiadają, że „najskuteczniejszą i najczęściej stosowaną metodą na pozbycie się tego problemu jest laserowe usuwanie blizn. Zabieg jest krótki, nieinwazyjny i mało bolesny, nie powoduje również powikłań.”

Należy jednak uświadomić sobie, że walka z bliznami nie jest łatwa i zazwyczaj potrzeba więcej niż jednego zabiegu a dodatkowo trzeba też zastosować inne wspomagające zabiegi. Warto więc uzbroić się w cierpliwość

Laserowe usuwanie blizn – rodzaje

Gabinety oferują takie zabiegi jak:

  • Laser Palomar Emerge –  jest laserem frakcyjnym nieablacyjnym, wykorzystuje energię w postaci mikrowiązek światła, wnikając w głąb skóry uszkadza wybrane obszary naskóra, pobudza procesy jego przebudowy poprzez regenerację włókien kolagenu i elastyny. W ten sposób uszkodzony naskórek jest zastępowany nowym i zdrowym. Po kilku zabiegach nasza skóra jest pozbawiona wszelkich niedoskonałości.
  • Harmony XL PRO NIR używa światło podczerwieni aby podnieść temperaturę tkanki. Robi to po to, aby doprowadzić do koagulacji tkanki bliznowatej, skurczu włókien kolagenu oraz produkcji nowych tkanek.
  • GeneO+ – zabieg ten polega na aplikacji specjalnej ampułki zawierającej wodorowęglan sodu oraz kwas cytrynowy wraz z odpowiednio dobranym preparatem. Po tej aplikacji zachodzi reakcja chemiczna zwana Efektem Bohra, która powoduje pojawienie się mikropęcherzyków dwutlenku węgla na powierzchni skóry. Podczas zabiegu skóra produkuje nowe włókna kolagenu i elastyny.
  • Cellu M6 Integral – zabieg ten polega na stymulacji skóry poprzez masaż za pomocą specjalnej głowicy, która ugniata skórę. Zabieg powoduje pobudzenie komórek skóry, które natomiast są odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego dzięki czemu nasza skóra jest odbudowana.
  • Mobilift – laserowe usuwanie blizn tą metodą jest bardzo podobne do zabiegu Cellu M6 Integral. Skóra jest stymulowana głowicą z dwoma klapkami, których częstotliwość ruchu jest ustawiana indywidualnie do efektu jaki chcemy uzyskać. Po zabiegu skóra jest odmłodzona od środka, wygładzona, rozświetlona.
  • Pollogen Legend Surgen wykorzystuje wysoką temperaturą oraz impulsy elektryczne dzięki czemu włókna kolagenowe oraz elastyny regenerują się, a przy okazji produkowany jest kwas hialuronowy.
  • Zabieg Pollogen Legend Maximus wykorzystuje tripolarną falę radiową, która wnika w tkankę i podgrzewa ją do 60˚C, co sprawia, że skóra jest zregenerowana, lepiej ukrwiona, bardziej jędrna i napięta.

Blizny na twarzy

Blizny potrądzikowe

Blizny na twarzy pojawiają się głównie po przebytym trądziku i nie zawsze da się je zakryć kosmetykami dlatego tak wiele osób decyduje się na ich usunięcie laserem. Często też zabiegi te są rekomendowane przez dermatologów jako proces leczenia trądziku. Zazwyczaj tego typu blizny wymagają więcej niż jednej wizyty w gabinecie, ale ilość wizyt jest ustalana podczas konsultacji, kiedy to specjalista dobierze również odpowiedni rodzaj zabiegu tak, aby efekty były jak najlepsze.

Przeczytaj więcej o usuwaniu blizn tutaj: https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/usuwanie-blizn/

Usuwanie blizn laserem – przeciwwskazania

Usuwanie blizn laserem zabronione jest przede wszystkim kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, osobom, które w danym momencie mają inne problemy skórne, przyjmującym sterydy oraz leki o działaniu uwrażliwiającym skórę na działanie światła słonecznego, cierpiącym na zaburzenia krzepnięcia krwi, nadmierną suchość skóry, skłonność do przebarwień czy też posiadają świeżą opaleniznę. Jak już wspomniano wcześniej zabiegi poprzedza konsultacja, która ma na celu dokładne sprawdzenie czy stan pacjenta pozwala na wykonanie zabiegu.


Bibliografia

1. Kerckhove E., Stappaerts K., Boeckx W., Van den Hof B., Silicones in the rehabilitation of burns: A review and overview, 2001
2. Berman B., Zell D., Medical treatment of scarring, 2006