Każdego roku liczba pacjentów, u których diagnozuje się nowotwory skóry wzrasta. Niestety, nie pociesza fakt, iż w wielu przypadkach szansa na całkowite wyleczenie zostaje odbierana w wyniku zbyt późnej diagnozy.

Do najczęściej występujących nowotworów skóry zalicza się raka podstawnokomórkowego oraz raka kolczystokomórkowego

To właśnie odpowiednio wczesne rozpoznanie nowotworu daje szansę na jego skuteczne wyleczenie. Dzisiaj najczęściej wykonuje się zabiegi chirurgiczne polegające na wycięciu nowotworu z niewielkim marginesem tkanek zdrowych. Jeśli ten zostanie jednak wykryty we wczesnym stadium choroby, z wysoką skutecznością stosuje się u pacjentów mniej inwazyjne metody walki z tego rodzaju chorobą – tutaj wyróżnić można między innymi kriochirurgię, elektrochirurgię bądź laseroterapię. Oczywiście, przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu pacjent jest dokładnie badany, wykonywana jest również biopsja skóry, która pozwala określić stopień złośliwości zmian chorobowych.

Badanie histopatologiczne wycinka skóry nie wymaga znieczulenia ogólnego, a jej wykonanie pozwala natomiast na podjęcie decyzji o doborze odpowiedniej metody leczenia danego typu nowotworu skóry

Warto przy tym dodać, że zarówno leczenie nowotworu zabiegami z zakresu kriochirurgii czy elektrochirurgii nie jest bolesne i najczęściej wykonywane jest w znieczuleniu tylko miejscowym. Efekty zabiegów tego rodzaju są niezwykle zadowalające. Szansa na całkowite wyleczenie i brak nawrotów to aż 95%. Co więcej, po zabiegach nie pozostają żadne blizny, pacjent może więc cieszyć się doskonałym efektem kosmetycznym.


Bibliografia

1. Praca zbiorowa pod red. Macieja Krzakowskiego, Onkologia kliniczna, wyd. „Borgis”, Warszawa, 2001
2. Robert A. Weinberg, Samolubna komórka, wyd. „CiS”, Warszawa, 1999