Mycoplasma genitalium to bakteryjne zakażenie, które jest przenoszone poprzez drogę płciową. Na początku choroba ta nie daje żadnych objawów, co bardzo utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Dlatego warto skorzystać z testów PCR, które można zamówić do domu przez Internet.

Taki test ma wysoką czułość i skuteczność, a to pozwala wykryć mu nawet pojedynczą patogenną komórkę

No i oczywiście nie trzeba stać w kolejce w przychodni do laboratorium, ponieważ test można zrobić samemu w domu. Jest to komfortowy test, który pozwala zaoszczędzić czas, ale także szybko postawić diagnozę.

Czytaj więcej: https://drwenerolog.pl/choroby/mycoplasma/

Jak dochodzi do zakażenia?

Zakażenie Mycoplasma genitalium może przebiegać również z innymi chorobami, które są przenoszone drogą płciową.

Przeważnie idzie w parze razem z:

  • chlamydiozą,
  • zakażeniem Ueaplasma urealyticum,
  • Ureaplasma parvum,
  • Gardnerella vaginalis.

Najważniejszą drogą zakażenia są kontakty płciowe, ale najbardziej są niebezpieczne jednorazowe i przygodne stosunki bez odpowiedniego zabezpieczenia, np. z prezerwatywą. Rzadziej, ale również może dojść do zakażenia poprzez kontakty pośrednie, czyli poprzez używanie tych samych ręczników, pościeli czy bieliznę.

Mycoplasma u kobiet

Mycoplasma u kobiet może zająć szyjkę macicy i/lub cewkę moczową, a to bezpośrednio może doprowadzić do rozwoju silnego stanu zapalnego

U większości kobiet z tym zakażeniem nie pojawiają się żadne objawy. Natomiast przy objawowym przebiegu infekcji symptomy są podobne do tych, które pojawiają się przy innych chorobach przenoszonych drogą płciową, a jest to głównie: chlamydioza, zakażenie Ueaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum.

Te objawy to:

  • miernie nasilone upławy,
  • krwawienia w trakcie i pomiędzy miesiączkami,
  • świąd,
  • szczypanie w cewce moczowej.

Natomiast u kobiet w ciąży jest ryzyko przeniesienia infekcji na płód. Jeśli choroba ta nie będzie leczona, to może ona zająć narządy miednicy mniejszej, co może też doprowadzić do zapalenia błony śluzowej macicy, przydatków, czyli jajników, jajowodów i przymacicza, ale też może dojść do zapalenia otrzewnej.

Takie powikłania po chorobie mogą doprowadzić do rozwoju bezpłodności, przedwczesnego porodu, poronienia albo ciąży pozamacicznej

Mycoplasma genitalium1Mycoplasma u mężczyzn

U mężczyzny zakażenie tym wirusem przebiega pod postacią nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Bardzo rzadko choroba daje jakiekolwiek objawy.

Natomiast jeżeli pojawiają się objawy, to są one podobne do objawów, które występują w chlamydiozie,  zakażeniu Ueaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum, a te objawy to:

  • śluzowy, wodnisty, śluzowo – ropny albo ropny wyciek z cewki moczowej,
  • objawy świadczące o zapaleniu błony śluzowej cewki moczowej, a jest to pieczenie albo szczypanie w cewce moczowej, dyskomfort lub ból podczas oddawania moczu, uczucie szczypania, mrowienia albo pieczenia w ujściu zewnętrznym cewki.

Jeśli dojdzie do zajęcia najądrzy i gruczołu krokowego, to może to spowodować ryzyko rozwoju bezpłodności

Nieleczona mycoplasma ma bardzo poważne konsekwencje i może właśnie prowadzić do bezpłodności. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zakażenia cewki moczowej, ale też zapalenia najądrza i gruczołu krokowego u mężczyzn. W niektórych przypadkach towarzyszy ona również bakteryjnemu zapaleniu pochwy u kobiet. Natomiast u mężczyzn może dojść do zapalenia najądrza oraz gruczołu krokowego, a u kobiet będzie to zapalenie szyjki macicy albo narządów miednicy.

Leczenie mycoplasmy

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest antybiotykoterapia i przeważnie jest stosowany lek Azytromecyna, a jest to lek, który stosuje się również podczas leczenia zakażeń chlamydią, rzeżączką, a także przy zapaleniu cewki moczowej, ureaplasma urealyticum. Przeważnie kuracja trwa nie dłużej niż 5 dni.

Objawy mycoplasmy

Tak samo jak inne choroby przenoszone drogą płciową, również zakażenie mycoplasma genitalium przebiega bez żadnych objawów i w związku z tym większość osób zakażonych nie wie, że jest chora. Dlatego warto wykonać badanie w kierunku chorób wenerycznych. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy, to najczęściej są one związane z zapaleniem cewki moczowej. U kobiet z tą chorobą może się pojawić świąd, ból pochwy podczas stosunków, a także ból w trakcie oddawania moczu.

Test można zamówić na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-zakazenie-mycoplasma/


Bibliografia

1. Joanna Grześko, Marek Elias, Beata Mączyńska, Urszula Kasprzykowska, Magdalena Tłaczała, Marian Goluda, Occurrence of Mycoplasma genitalium in fertile and infertile women, 2009
2. Taylor D, The history of non-gonococcal urethritis, Sex Dis 1996; 23: 86-91