Ostuda to przebarwienia na skórze o charakterystycznym brązowym lub szarym zabarwieniu. Najczęściej pojawia się w okolicy twarzy. Przebarwienia na twarzy często wywołane są promieniowaniem słonecznym lub czynnikami hormonalnymi. W tym drugim przypadku jest to bardzo często ostuda ciążowa. Pozbycie się tego defektu skórnego w ramach domowych zabiegów z reguły nie przynosi zadowalających efektów. Kliniki Medycyny Estetycznej oraz salony kosmetyczne oferują jednak szeroką gamę profesjonalnych zabiegów, dzięki którym ostuda może zostać znacznie zredukowane.

Ostuda – czym jest i co ją wywołuje?

Ostuda znana także jako malanodermią najczęściej pojawia się twarzy w okolicach górnej wargi, podbródka, nosa, policzków lub czoła. Występuje jako szarawe lub brązowawe przebarwienia skóry. Ostuda nasila się pod wpływem bezpośredniego kontaktu skóry ze słońcem i często mówimy o niej plamy od słońca. Jest to dolegliwość, którą specjalista może zdiagnozować w łatwy sposób. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dermatolog może posłużyć się lampą Wooda.

Ostuda może być wywołana wieloma czynnikami o bardzo zróżnicowanym podłożu od nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, przez przyjmowanie leków hormonalnych, na ciąży kończąc. Warto pamiętać także, że zdecydowanie częściej diagnozuje się ją u kobiet niż mężczyzn

Ostuda - przebarwienia

Czytaj więcej na: https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/ostuda/

Ostuda – konsultacje u specjalisty

Ostuda powinna zostać skonsultowana z kosmetologiem. W trakcie wizyty przeprowadzi on szczegółowy wywiad na podstawie którego zostanie wybrany najlepszy z dostępnych zabiegów. Konsultacja powinna także obejmować szczegółowy plan uwzględniający całą kurację – zarówno ilość, jak i częstotliwość wizyt. W trakcie przeprowadzania wywiadu kosmetolog jest zobligowany do upewnienie się, czy u pacjenta nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. W sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba może zostać zalecona konsultacja dermatologiczna.

Ostuda leczenie – zabiegi laserem

Ostuda może być usuwana za pomocą zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego Harmony.  Jego działanie polega na wygenerowaniu wiązki promieniowania, które wnikając w głąb skóry generuje powstawanie kontrolowanych mikrouszkodzeń. To właśnie dzięki nim dochodzi do regeneracji i stymulacji skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych. Efekty końcowe tego zabiegu polegają między innym właśnie na eliminacji przebarwienia, jakim jest ostuda.

Ostuda – zabiegi Dermamelan i Cosmelan

Ostuda może być skutecznie leczona za pomocą zabiegów Dermamelan i Cosmelan. Zarówno zabieg Dermamelan jak i Cosmelan  przebiegają dwuetapowo. Pierwszy z etapów polega na nałożeniu na skórę objętą przebarwieniami preparatu, który zmywany jest po kilku godzinach. Kolejny etap polega na regularnym stosowaniu przez pacjenta specjalistycznego kremu. Pierwsze efekty przeprowadzonych zabiegów można zaobserwować już po tygodniu. Na ostateczne rezultaty trzeba jednak poczekać około trzech miesięcy.

Ostuda – zastosowanie peelingów

Ostuda na twarzy może zostać skutecznie zredukowana w trakcie zabiegów kosmetycznych z użyciem kwasów. Najczęściej kosmetolog sięga po jeden z czterech kwas migdałowy, pirogronowy, salicylowy lub glikolowy. Dobór odpowiedniego preparatu uzależniony jest zarówno od rodzaju skóry jak i jej potrzeb. Ostuda najczęściej likwidowana jest przy użyciu najmocniejszego kwasu, czyli glikolowego. U pacjentek z cerą wrażliwą zaleca się stosowanie łagodniejszego kwasu np. pirogronowego.


Bibliografia

1. Hossain B., Drake W.M.: Acromegaly. Medicine 2013
2. Zawar V., Jerajani H., Pol R., Current trends in pityriasis rosea, 2010