Piaskowanie zębów z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu jest to skuteczny i przede wszystkim trwały sposób na to, aby utrzymać zęby w czystości i olśniewającej bieli. Piaskowanie zębów warto przemyśleć zwłaszcza, wtedy gdy na zębach z ła twością odkłada się osad. Warto więc wiedzieć, w których szczególnych przypadkach na pewno warto je wykonać oraz dlaczego.

Piaskowanie zębów- co to jest?

Na samym początku warto po prostu dowiedzieć się, czym jest piaskowanie zębów. Jest to nic innego jak zabieg stomatologiczny, który ma na celu dokładne oczyszczenie zębów. Bardzo często piaskowanie łączone jest także ze skalingiem, czyli oczyszczaniem zębów z kamienia, przy pomocy ultradźwięków. Zadaniem takiego zabiegu jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc, aby w pełni wyczyścić zęby.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów- wskazania oraz przeciwwskazania

Piaskowanie zębów, tak jak i każdy inny zabieg, posiada wskazania oraz przeciwwskazania, które mogą być bardzo istotne. To dlatego warto dowiedzieć się o nich, zanim wybierze się taką metodę oczyszczania zębów.

Wśród wskazań na pewno wskazać należy:

  • noszenie aparatu ortodontycznego,
  • palenie papierosów,
  • wady zgryzu, zwłaszcza stłoczenie zębów,
  • picie dużej ilości kawy i herbaty.

We wszystkich tych przypadkach, na płytce zębowej gromadzić może się osad oraz kamień, który trudno usunąć podczas zwykłego mycia zębów

Jednak warto wiedzieć o tym, iż zabieg ma też przeciwwskazania, a są to:

  • ciąża,
  • alergia lub nadwrażliwość na używane produkty,
  • rany i owrzodzenia jamy ustnej,
  • stan zapalny dziąseł.

W takich przypadkach lepiej poczekać i wyleczyć do końca wszystkie schorzenia. Warto też wcześniej dowiedzieć się, jakich produktów używa się do piaskowania. Dzięki temu można uniknąć wspomnianych alergii i podrażnień.

Piaskowanie zębów- jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować? Jak postępować zaraz po?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem oczyszczającym. Warto więc wiedzieć, jak wygląda sam zabieg i w jaki sposób się do niego przygotować oraz, jakie zachowania są wskazane zaraz po jego wykonaniu. Przed samym zabiegiem dobrze jest ograniczyć palenie papierosów oraz zrezygnować z picia kawy i herbaty, które powodują gromadzenie się osadu.

Sam zabieg jest jednak bezbolesny i trwa tylko około pół godziny. To właśnie dlatego żadne większe przygotowania nie są wymagane, a dentysta o wszystkim powiadomi przed samym zabiegiem

Piaskowanie zębów przeprowadzane jest dzięki użyciu specjalnej piaskarki. Jest to urządzenie, które pracuje pod bardzo wysokim ciśnieniem i wytwarza aerozol wodno-powietrzny, który zawiera specjalny piasek dentystyczny. Dzięki temu piasek dociera do wszystkich, nawet tych trudno dostępnych miejsc i dokładnie oczyszcza zęby. Po zabiegu przez około 3 godziny należy nie spożywać żadnych barwiących potraw ani napojów, takich jak kawa, herbata, czy czerwone wino. Warto też zwrócić uwagę na używaną szczoteczkę oraz pastę do zębów.

Piaskowanie zębów- efekty, które zachwycą

Piaskowanie zębów daje doskonałe efekty. Przede wszystkim zęby stają się widocznie bielsze, a przecież to właśnie o to chodziło! Ich powierzchnia jest gładka i oczyszczona. Zęby lepiej reagują na codzienne czyszczenie oraz pasty wybielające. Na pewno piaskowanie zębów daje oczekiwane efekty.

Warto skorzystać z piaskowania zębów, jeśli marzy się o pięknym, lśniąco białym uśmiechu, który zachwyci każdego. Zabieg jest prosty i nie powoduje bólu ani długotrwałych podrażnień. Dodatkowo można wykonać go w każdym gabinecie stomatologicznym!


Bibliografia

1. McDowell A., Przebarwienia zębów leczonych endodontycznie, Metody zapobiegania i leczenia, Endodoncja w Praktyce, 2013
2. Zbigniewa Jańczuka, Stomatologia zachowawcza, Wyd.Lekarskie PZWL, Szczecin, 1993
3. Różyło-Kalinowska I., Taras M., Różyło T.K., Ocena radiodensytometryczna gęstości optycznej szkliwa i zębiny przed wybielaniem i po wybielaniu w materiale in vitro, Mag. Stomatol., 2012