Porost włosów następuje w kilku fazach. Na tempo wzrostu włosów wpływają różne czynniki, które mogą przyśpieszyć lub opóźnić ten proces. Właściwe tempo wzrostu włosów może zostać zahamowane przez uszkodzenia mechaniczne lub termiczne. Jak wygląda proces wzrostu włosów? Jak szybko rosną włosy? Co zrobić, by przyśpieszyć porost włosów? Dowiedzą się tego Państwo po przeczytaniu poniższego artykułu.

Porost włosów – dlaczego warto stosować dermokosmetyki?

Porost włosów może być wzmocniony przez nas poprzez stosowanie właściwych preparatów. Dermokosmetyki na porost włosów na bazie naturalnych składników przyśpieszają procesy wzrostu, a także wpływają korzystnie na kondycję skóry głowy oraz włosów.

Justyna Masal-Ochotny - kosmetologDermokosmetyki na porost włosów są skuteczne, jeśli posiadają składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Należy unikać parabenów i innych szkodliwych związków w składziemówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

W poniższej tabeli zestawiliśmy przykładowe składniki pochodzenia naturalnego, które powinny znaleźć się w składzie dermokosmetyku na porost włosów:

Składniki pochodzenia naturalnego Właściwości
Ekstrakt z nagietka
 • wzmacnia włosy i odżywia je,
 • nadaje włosom elastyczność, blask i puszystość,
Panthenol
 • dodaje włosom objętości, nawilża je oraz wzmacnia ich strukturę,
 • chroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi,
Witamina E
 • nadaje włosom gładką i błyszczącą teksturę,
 • usprawnia proces wchłaniania substancji odżywczych do mieszków włosowych,
Ekstrakt z zielonej herbaty
 • wydłuża mieszki włosowe,
 • działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie,
Olejek z mięty pieprzowej
 • stymuluje wzrost nowych nowych (baby hair),
 • pobudza krążenie skóry głowy, co usprawnia proces transportu tlenu i składników odżywczych do włosów.

Porost włosów – ilość i cykl wzrostu włosów

Porost włosów zależy od wielu czynników. Aby lepiej zrozumieć jego mechanizm, przytoczymy podstawowe informacje o włosach. Skóra głowy zawiera około 100-150 tysięcy mieszków włosowych. Mieszki to miejsca z których wyrastają włosy. Ilość mieszków włosowych uzależniona jest między innymi od rodzaju włosów. Blondyni mają więcej włosów na głowie ponieważ jasne włosy są cieńsze od włosów ciemnych. Na 1cm/2 skóry głowy znajduje się 180-750 włosów jasnych, zaś ciemnych znacznie mniej: 150-500.

Proces wzrostu włosów nazywamy cyklem włosowym, który składa się z trzech faz. Są to:

 • anagen (okres wzrostu),
 • katagen (okres inwolucji),
 • telogen (okres spoczynku).

Okres anagenu trwa od 3-6 lat. Jest to czas w którym następuje wzrost nowego włosa. W tym stadium rozwoju znajduje się około 80% wszystkich włosów znajdujących się na skórze głowy. Okres katagenu trwa znacznie krócej niż okres wzrostu. W przeciągu około 2-3 tygodni w tej fazie następuje stopniowe obumieranie włosa. W tym stadium znajduje się ok. 1% wszystkich włosów skóry głowy. Ostatnia faza, telogenu, trwa kilka miesięcy i polega na wypchnięciu starego, obumarłego włosa przez nowo rosnący. W tej fazie znajduje się około 15-20% włosów głowy.

Porost włosów

Porost włosów – jak szybko rosną włosy?

Porost włosów można łatwo przedstawić za pomocą liczb. Uśredniając w ciągu jednej doby nasze włosy wydłużają się o 0,35 mm. Miesięczny wzrost włosów wynosi 1cm. Szybkość wzrostu włosów w perspektywie roku wynosi 12 cm. Są to jednak dane odnoszące się do wszystkich ludzi, posiadających różne rodzaje włosów. Oznacza to, że jedna osoba będzie mogła pochwalić się dobowym porostem włosów na poziomie 1-2 cm, a inna mniejszym niż 0,35. Ważne są także czynniki, na które nie mamy wpływu. Dla przykładu najszybciej włosy rosną u osób między 16-24 rokiem życia. Młode osoby mogą odnotować roczny przyrost na poziomie 17 cm.

Delpos zestaw

DELPOS
BOGATA KOMPOZYCJA NATURALNYCH SKŁADNIKÓW NA POROST WŁOSÓWWIĘCEJ

Na porost włosów wpływa także wiele czynników zewnętrznych, co oznacza, że możemy mieć wpływ na szybkość wzrostu naszych włosów. Warto jednak zaznaczyć, że są czynniki, które spowolnią porost włosów, a także takie, które go przyśpieszą. Uszkodzenia mechaniczne lub termiczne spowolnią proces wzrostu włosów. Uszkodzenia te często pojawiają się podczas suszenia, kręcenia i prostowania włosów. Sposobem na przyśpieszenie procesu wzrostu włosów jest zadbanie o to, by były one zdrowe i odżywione.

Dostarczanie włosom niezbędnych składników odżywczych sprawi, że będą one rosnąć szybciej. Włosy będą także mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia, a wypadanie włosów powinno zahamować.

Porost włosów odbywa się naturalnie w tempie indywidualnym dla każdego człowieka. Mamy jednak możliwość wpływania na tempo wzrostu włosów. Stosując dermokosmetyki na porost włosów możemy przyśpieszyć ten proces, a także wzmocnić włosy, odżywić je oraz dostarczyć im potrzebnych składników do prawidłowego wzrostu.


Bibliografia

1. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów: Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków, 2012
2. Brzezińska-Wcisło, L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka: Postępy Dermatologiii Alergologii, 2003
3. Styczeń P.: Włosom na ratunek, Art of Beauty, 2, (2015)