Rzeżączka to jedna z najczęstszych chorób, które są przenoszone drogą płciową. Jednym z takich najbardziej jej charakterystycznych objawów jest ropny wyciek z cewki moczowej, ból podczas oddawania moczu, a także upławy u kobiet. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć właściwe leczenie, ponieważ nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

Objawy rzeżączki

U mężczyzn pierwsze objawy mogą się pojawić nawet już po kilku dniach od odbycia stosunku seksualnego, który był niebezpieczny, a pierwszym takim objawem jest wyciek ropny z cewki moczowej. Następnie pojawia się ból podczas oddawania moczu, zaczyna się od pieczenia, a potem przechodzi w ostry ból. Poza tym bolesny może być również wzwód, który będzie bardziej bolał, im będzie bardziej intensywniejszy. W przypadku kobiet pierwsze objawy nie są od razu zauważalne albo nie wiąże się ich z tą chorobą.

Rzeżączka jest spowodowana przez bakterie, a są to dwoinki rzeżączki. Ich nazwa wzięła się stąd, że są to bakterie, które zawsze występują w parach, ale też mogą być we wspólnej otoczce. Bardzo rzadko może się zdarzyć, że te bakterie spowodują zapalenie spojówek, stawów, okostnej i opon mózgowych

Czytaj więcej na temat rzeżączki: https://drwenerolog.pl/choroby/rzezaczka/

Jak można zarazić się rzeżączką?

RzeżączkaRzeżączka to choroba, którą człowiek może zarazić się nie tylko poprzez kontakty seksualne, ale to jeden z najczęstszych sposobów zarażenia. Na tę chorobę mogą również zachorować dzieci. Osoby heteroseksualne najczęściej zarażają się poprzez klasyczny kontakt dopochwowy. Przyczyną tej choroby są również kontakty oralne. Natomiast osoby homoseksualne mogą zarazić się poprzez kontakty analne, czyli doodbytnicze, ale tak też mogą zarazić się osoby heteroseksualne.

Bardzo rzadkim sposobem zarażenia się jest przeniesienie gonokoków poprzez ręce czy przez bezpośrednie ognisko choroby albo w wyniku kontaktów pośrednich, czyli poprzez używanie tego samego ręcznika, pościeli, bielizny i środków higieny osobistej

Bakterie te nie mogą przetrwać długo poza środowiskiem wilgotnym, ale też są wrażliwe na działanie detergentów. Większe ryzyko zakażenia pojawia się u kobiet niż u mężczyzn, a jest to związane z powierzchnią błony śluzowej. Ta błona okrywa szyjkę macicy, a w związku z tym ma styczność z bakterią rzeżączki i jest większa niż błona śluzowa cewki moczowej u mężczyzny. Warto wiedzieć, że zarazić się można już po pierwszym stosunku. U kobiet takie ryzyko zakażenia wynosi od 60% do 90%. Na początku rzeżączka przeważnie atakuje szyjkę macicy u kobiety albo cewkę moczową u mężczyzny. Ważne jest szybkie podjęcie leczenia, ponieważ jego brak może doprowadzić do poważnych komplikacji. Dwoinki mogą zaatakować cewkę moczową, odbyt albo genitalia. Jeśli nie będzie leczona, to może dojść do ciąży pozamacicznej.

Leczenie rzeżączki

Jeśli badanie potwierdzi, że choruje się na rzeżączkę, to konieczna jest wizyta u wenerologa, który dobierze najlepsze leczenie. Sposoby leczenia tej choroby zależą od miejsca zakażenia, a także od ewentualnych powikłań. W leczeniu podaje się domięśniowo lub doustnie antybiotyki. Dwoinki są coraz częściej odporne na antybiotyki, dlatego ważne jest wykonanie badania kontrolnego po leczenie. Dlatego u mężczyzn warto zrobić badanie, jakim jest badanie bakterioskopowe wymazu z cewki. Natomiast u kobiet robi się posiew z szyjki macicy albo innych miejsc. Warto również, aby przebadali się partnerzy. Jeśli wynik będzie negatywny, to i tak warto poddać się leczeniu profilaktycznemu.

Powikłania po rzeżączce

Nieleczona rzeżączka może być przyczyną wielu powikłań. No i oczywiście ważne jest, aby zaprzestać kontaktów seksualnych z kolejnymi partnerami. Do rozwoju powikłań przyczyniają się nieliczenie choroby, zastosowanie złej terapii, ale też osłabienie organizmu, nadużywanie alkoholu, narkotyków oraz innych używek. Powikłania mogą być również związane z urazem w okolicy zewnętrznych narządów płciowych czy też przeprowadzane zabiegi w obrębie cewki moczowej.

Powikłania zakażenia rzeżączką u mężczyzn to:

  • rzeżączkowe zapalenie najądrzy,
  • rzeżączkowe zapalenie najądrzy i jądra,
  • rzeżączkowe zapalenie gruczołu krokowego,
  • ropień gruczołu krokowego,
  • rzeżączkowe zapalenia gruczołów łojowych Tymona,
  • rzeżączkowe zapalenie przewodów okołocewkowych,
  • rzeżączkowe zapalenie gruczołów Littrego,
  • ropień okołocewkowy,
  • rzeżączkowe zapalenie gruczołów opuszkowo-cewkowych Coopera,
  • rzeżączkowe zapalenie pęcherzyków nasiennych.

Poza tym mogą się również pojawić powikłania, które są wspólne dla kobiet, jak i mężczyzn, a jest to zespół Fitza, Hugha i Curtisa Rozsiane zakażenie rzeżączkowe / posocznica rzeżączkowa, zespół stwowo-skórny, rzeżączkowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, rzeżączkowe zapalenie wsierdzia.

Rzeżączkowe zapalenie najądrzy

Ból przy rzeżączce u mężczyznJest to jedno z najczęstszych powikłań u mężczyzn. Przeważnie dotyczy jednego najądrza. Jeśli zakażenie będzie się szerzyło, to spowoduje to rozwój rzeżączkowego zapalenia najądrzy oraz jądra. Objawy to kłujący ból o różnym nasileniu oraz powiększenie się jądra, gdyż dochodzi do gromadzenia się w nim surowiczego albo surowiczo – ropnego wysięku między osłonkami jądra.

Rzeżączkowe zapalenie gruczołu krokowego

Może to być ostre lub przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Objawy ostrego zapalenia to: złe samopoczucie, wysoka gorączka, dreszcze, bóle stawów i mięśni, ale też bóle w okolicy krzyżowej, krocza, prącia, a czasami też ból odbytnicy czy zaburzenia w oddawaniu moczu. W tym wypadku może dojść do powstania ropnia gruczołu krokowego.

Natomiast przy zapaleniu przewlekłym objawy są mniej nasilone, a nawet często chory niezauważa objawów, a jest to: ból krocza, podbrzusza, prącia, jąder, okolicy odbytnicy lub w okolicy krzyżowej, bolesne wzwody, dyskomfort albo ból podczas ejakulacji, bolesne oddawanie moczu i/lub stolca.

Rzeżączka u niemowląt

Choroba ta pojawia się bardzo rzadko u niemowląt i uzależnione jest od częstości występowania rzeżączki u kobiet w ciąży. Do zakażenia dwoinkami może również dojść podczas porodu drogą naturalną, gdyż dziecko wtedy zaraża się przez chorą matkę. Najczęstszym objawem jest rzeżączkowe zapalenie spojówek. Natomiast rzadkie są powikłania, czyli rozsiane zakażenie rzeżączkowe. Objawy są podobne jak u osób dorosłych, tylko że u dzieci są atakowane oboje oczu. Nieleczone może doprowadzić do uszkodzenia rogówki albo innych struktur anatomicznych, a nawet może to być utrata wzroku. Dlatego w celach profilaktycznych stosuje się zabieg Credego, czyli maluszkowi zaraz po porodzie zakrapia się worek spojówkowy 1-proc. azotanem srebra.

Test PCR

Test PCR charakteryzuje się wysoką czułością i dokładnością. Dzięki niemu można potwierdzić lub wykluczyć zakażenie. Wykonuje się go w domu, a można go zamówić poprzez Internet. Do przychodzi trzeba iść tylko odebrać wynik.

Test PCR można zamówić na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/


Bibliografia

1. E. Firląg-Burkacka, Choroby przenoszone drogą płciową, Krajowe Centrum ds. AIDS, Agenda Ministra Zdrowia, 2014
2. Gerd Herold, Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006