Trądzik różowaty jest chorobą skóry dotykającą głównie dorosłych. Liczne zaczerwieniania oraz wypryski to tylko niektóre z objawów niniejszego zaburzenia. W poniższym artykule przedstawione zostały pozostałe symptomy, przyczyny oraz sposoby leczenia trądziku różowatego.

Trądzik różowaty charakterystyka

Trądzik różowatyNiniejsze zaburzenie dotyka osoby po 25 roku życia. Trądzik u dorosłych posiada zazwyczaj inne przyczyny oraz przebieg niż w przypadku występowania trądziku u osób w wieku dorastania. Leczenie objawów niniejszego zaburzenia wymaga najczęściej stosowania drogich maści oraz leków, które rzadko przynoszą oczekiwane efekty. W dalszej części artykułu przedstawimy, jak powinno przebiegać skuteczne leczenie trądziku różowatego.

Jeśli poszukujesz zabiegu niwelującego trądzik różowaty sprawdź zabiegi w Clinica Cosmetologica.

Umów się na BEZPŁATNE KONSULTACJE: +48 791 604 604

Więcej dowiesz się na https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/tradzik-rozowaty/

Trądzik różowaty – przyczyny

Wśród przyczyn niniejszego zaburzenia można wyróżnić:

  • czynniki genetyczne,

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,

  • nieodpowiednią dietę,

  • nałogi,

  • skłonność do występowania reakcji alergicznych i stanów zapalnych.

Trądzik różowaty – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów związanych z występowaniem trądziku różowatego można zaliczyć:

  • pojawianie się drobnych zaczerwienień skóry oraz pajączków w obrębie twarzy,

  • występowanie tak zwanej kaszki (położonych blisko siebie drobnych wyprysków/krostek),

  • pojawienie się wyprysków ropnych w okolicach twarzy,

  • formowanie się ropnej narośli na czubku nosa (objaw występujący u mężczyzn),

  • przetłuszczanie się skóry w obrębie nosa, czoła i brody.

Trądzik różowaty – leczenie

Walka z niniejszym zaburzeniem nie jest łatwa. Trądzik dorosłych jest trudny do wyleczenia, a stosowanie wszelkiego rodzaju kremów lub leków doustnych, często nie przynosi oczekiwanych efektów i skutkuje pojawieniem się niechcianych efektów ubocznych (zaburzenia czynności wątroby i wypadanie włosów w przypadku stosowania leków zawierających izotretynoninę). Co na trądzik różowaty powinniśmy stosować? To często zadawane przez pacjentów pytanie, skoro leki i maści nie pomagają, co dalej?

Trądzik różowaty a kosmetyki

W przypadku cery ze skłonnością do występowania trądziku różowatego należy stosować delikatne kosmetyki, które nie zawierają żadnych środków wysuszających lub ściągających. Twarz należy delikatnie oczyszczać przy pomocy wody przegotowanej lub delikatnego toniku. Osuszanie powinno odbywać się przy pomocy delikatnych chusteczek lub wacików.

Trądzik różowaty - przed i po

Trądzik różowaty a dieta

W leczeniu objawów niniejszego zaburzenia pomocne może również okazać się stosowanie właściwej diety, z której wyeliminować należy wszelkie ostre dania i przyprawy. Należy unikać również produktów zawierających liczne konserwanty oraz jedzenia typu Fast-food. Ponadto, warto wprowadzić do swojej diety liczne warzywa i owoce, oraz przestrzegać spożywania odpowiedniej ilości wody, która w znacznym stopniu w pływa na poprawę kondycji skóry.

Trądzik różowaty – leczenie laserem

Kiedy wszystkie metody pozostają mało skuteczne, leczenie laserem przynosi zawsze oczekiwane efekty. Podczas niniejszego zabiegu dochodzi bowiem do zamknięcia, obkurczenia i uszczelnienia naczynek krwionośnych odpowiedzialnych za powstawanie problematycznych zaczerwienień skóry. Metoda leczenia trądziku różowatego laserem jest niezwykle skuteczna, a przede wszystkim trwała.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, a każde wystąpienie objawów (zaczerwienienie skóry, wypryski, ropień na nosie) powinny bezzwłocznie konsultowane być z dermatologiem. Podczas niniejszej konsultacji warto zapytać o możliwości leczenia i zasady działania zabiegu z użyciem lasera VariLite.


Bibliografia

1. Maciejewska-Udziela B., Trądzik różowaty (Rosacea) I. Epidemiologia, klinika, etiopatogeneza, 1980
2. Steinhoff M., Buddenkotte J., Aubert J., Sulk M., Novak P., Schwab V.D. i inni, Clinical, cellular, and molecular aspects in the pathophysiology of rosacea, 2011
3. Wilkin J.K., Rosacea. Pathophysiology and treatment, 1994
4. Błaszyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
5. Czarnecka A., Tymicka J., Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie, 2005