Nie bez powodu mówi się, że najważniejsze przy poznawaniu nowych ludzi jest pierwsze wrażenie. Częstym kompleksem który utrudnia piękny i szczery uśmiech jest kolor zębów. Na szczęście jest coraz więcej możliwości na wybielanie zębów u dentysty. Jaka metoda jest najbardziej skuteczna?

Wybielanie zębów u dentysty – czy warto?

Wybielanie zębów u dentysty jest najbardziej wskazaną metodą. Istnieje szeroki wybór past, płynów do płukania jamy ustnej czy pasków które mają za zadanie wybielanie zębów. Trudno jest jednak oczekiwać, że efekt będzie zadowalający – każdy ma inny kolor kości i nie warto liczyć na to, że wybielanie zębów domowymi sposobami będzie tak efektywne, jak wybielanie zębów u dentysty.

Wybielanie zębów u dentysty

Wybielanie zębów – metody wykonywania zabiegu i ich przebieg

Wybielanie zębów u dentysty najpierw wymaga sprawdzenia ogólnego stanu jamy ustnej. Pierwszą metodą wybielania zębów u dentysty jest metoda nakładkowa. Stomatolog pobiera od pacjenta odcisk łuków zębowych i przygotowuje nakładki, które będą idealnie przylegać do zębów pacjenta. Dalszym etapem wybielania zębów jest aplikowanie przez pacjenta żelu wybielającego na wewnętrzną stronę nakładek oraz stosowanie ich przez 2-4 tygodnie przez 4 godziny lub całą noc.

Powodzenie zabiegu wybielania zębów metodą nakładkową zależy od systematyczności pacjenta – należy przestrzegać zaleceń dentysty oraz pamiętać o stosowaniu nakładek

Drugą metodą wybielania zębów u dentysty jest zabieg lampą. Jest on przeprowadzany na jednej wizycie i najczęściej trwa około godziny. Dentysta nakłada na zęby pacjenta preparat wybielający zawierający preparat wybielający i naświetla zęby lampą. Nadtlenek wodoru zawarty w preparacie wybielającym pod wpływem lampy utlenia się się na powierzchni zęba, rozjaśniając w ten sposób szkliwo.

Wybielanie zębów u dentysty – przygotowanie do zabiegu

Wybielanie zębów u dentysty zarówno przy pomocy nakładek czy naświetlania lampą wymaga uprzedniego wyleczenia całej jamy ustnej – zarówno zębów, jak i dziąseł. Należy uzupełnić ubytki, zdjąć kamień nazębny, wyleczyć zapalenie dziąseł, zastosować leczenie kanałowe itp. aby substancje wybielające nie spowodowały poważnych podrażnień w zębinie.

Wybielanie zębów u dentysty – postępowanie po zabiegu

Podczas wybielania zębów metodą nakładkową przez cały czas trwania procesu oraz dwa tygodnie po ostatnim zabiegu, zaś w przypadku wybielania zębów lampą przez trzy dni po zabiegu należy utrzymywać tzw. białą dietę, czyli kategorycznie unikać barwiących szkliwo produktów takich jak herbata, kawa, owoce i warzywa itp. To samo dotyczy palenia papierosów, gdyż może to spowodować większe przebarwienia niż te sprzed zabiegu. Można spożywać jedynie białe pieczywo, twaróg, białe mięso itp.

Wybielanie zębów – jakie są efekty

Wybielanie zębów u dentysty metodą nakładkową i jego powodzenie zależy od systematyczności pacjenta – należy przestrzegać zaleceń dentysty oraz pamiętać o stosowaniu nakładek.

Wybielanie zębów nakładkowe może skutkować rozjaśnieniem zębów nawet o 6 odcieni, a efekt będzie utrzymywał się 2-3 lata!

Wybielanie zębów – efekty uzyskane za pomocą lampy nie wymaga systematyczności ani wielu wizyt, zaś pozwala na rozjaśnienie zębów o 6, a nawet do 14 odcieni! Efekt wybielania zębów lampą również utrzymuje się ok. 2-3 lat.

Wybielanie zębów u dentysty – przeciwwskazania

Wybielanie zębów u dentysty lampą należy odłożyć na później:

  • w przypadku gdy kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, ponieważ nie został zbadany wpływ preparatów na płód lub organizm niemowlęcy,
  • w przypadku wybielania zębów metodą nakładkową należy pamiętać, że nie wolno jeść ani pić gdy na zębach znajdują się nakładki,
  • należy zrezygnować w wybielania zębów w przypadku intensywnej nadwrażliwości zębów,
  • nie należy wybielac zębów u stomatologa przed ukończeniem 16. roku życia.

Wybielanie zębów u dentysty – ile kosztuje?

Wybielanie zębów – cena zależy od wybranej metody, miasta czy kliniki. Wybielanie nakładkami wiąże się z kosztem od 400 do 800 zł. Wybielanie zębów lampą to koszt między 600 a 1200 zł.


Bibliografia

1. Leopold Wagner, Profesjonalne wybielanie zębów, Dentonet, 2013
2. Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa stomatologia, 2011