Zespół Reitera to choroba, która jest wynikiem powikłań po zarażeniu chlamydiozą, a inaczej nazywana jest reaktywnym zapaleniem stawów. Choroba ta rzadziej dotyka kobiety, a częściej mężczyzn w wieku pomiędzy 20 a 30 lat.

Charakterystyczne objawy choroby

Takimi charakterystycznymi objawami tej choroby są:

  • odczynowe zapalenie stawów,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie cewki moczowej.

Do rozpoznania tej choroby bardzo ważne jest zdiagnozowanie odczynowego zapalenia stawów, które trwa już ponad miesiąc, a może ono być poprzedzone albo współistniejące z zapaleniem cewki moczowej, zapaleniem układu pokarmowego albo zapaleniem szyjki macicy u kobiet.

Więcej: https://drwenerolog.pl/choroby/zespol-reitera/

Poza chlamydią przyczyną Zespołu Reitera może być również:

  • zakażenie rzeżączką,
  • zakażenie krętkami bladymi,
  • wirus zapalenia wątroby typu B,
  • wirus HIV.

Objawy, które mogą także wskazywać na Zespół Reitera, to problemy skórne, a także takie ogólne dolegliwości, czyli gorączka i objawy grypopodobne.

Warto wiedzieć, że ten Zespół może mieć różne objawy, ale takim stałym i ważnym objawem jest zawsze zapalenie stawów

Odczynowe zapalenie stawów

W Zespole Reitera to odczynowe zapalenie stawów najczęściej dotyczy dużych stawów, czyli stawu kolanowego, skokowego, a także stawów śródstopia. Takim pierwszym objawem, który pojawia się przy zapaleniu stawów jest asymetryczny i nasilający się ból kolana, kostki albo stopy. Bardzo często jest tak, że zmiany chorobowe będą obejmowały kilka stawów.

Podczas badania lekarz może stwierdzić obrzęk, bolesność, a także ograniczenie ruchowości przy zainfekowanym stawie. Skóra w tym miejscu będzie bardziej ciepła i zaczerwieniona. Jednak również, ale bardzo rzadko, może dojść do uszkodzenia powierzchni stawowych

Niektórzy chorzy mówią także o bólach, które pojawiają się w okolicy krzyżowo – lędźwiowej, ale lekarze nie wiedzą na pewno, czy te zmiany są takim bezpośrednim następstwem odczynowego zapalenia stawów. Poza tym takim charakterystycznym objawem dla Zespołu Reitera jest również ból i opuchlizna palców, takie kiełbaskowate palce. Choroba ta bardzo dokucza pacjentom, ponieważ nieleczona może doprowadzić do dużych problemów z wykonywaniem codziennych czynności, ale także jest duży ból.

Zmiany skórne i śluzówkowe

U około 20% chorych pojawiają się zmiany łuszczycopodobne na skórze oraz błonach śluzowych. Są to przeważnie wykwity grudkowo – krostkowe na dłoniach i stopach, a także na żołędzi i sromie. U mężczyzn nieobrzezanych zmiany te mają postać półkolistych albo obrączkowatych nadżerek o lekko uniesionych brzegach.

W przypadku mężczyzn, u których usunięto napletek, zmiany mają charakter lekko wyniosły, złuszczający i taki grudkowo – krostkowy. W przypadku kobiet zmiany takie pojawiają się na sromie i mogą przypominać łuszczycę krostkową

Nadżerki albo grudki mogą się pojawić w obrębie błon śluzowych jamy ustnej. Poza tym takim charakterystycznym objawem tej choroby jest zapalenie spojówek, a pojawia się ono u 30 -50% chorych. Trochę rzadziej objawem są owrzodzenia rogówki albo zapalenie błony naczyniowej oka.

Zespół Reitera

Zapalenie cewki moczowej lub szyjki macicy

Jeśli dochodzi do takiego zapalenia to jego charakterystycznym objawem jest ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu i częściej dotyczą one mężczyzn. Natomiast w przypadku kobiet pojawiają się bóle albo dyskomfort podczas oddawania moczu. Jeśli chodzi o zapalenie szyjki macicy, to jest ono bezobjawowe, a u mężczyzn może dojść do zapalenia jąder, najądrzy, pęcherzyków nasiennych albo gruczołu krokowego.

Inne objawy Zespołu Reitera

Z takich rzadko występujących objawów pojawiają się zmiany kardiologiczne i neurologiczne. Te zmiany sercowe głównie dotyczą zaburzeń przewodzenia, różnego rodzaju niemiarowości, ale zapalenia mięśnia sercowego, jak i osierdzia czy zmian w zastawkach. Natomiast do tych neurologicznych objawów zalicza się zespół Guillaina – Barrego, a także zapalenie nerwu wzrokowego.

Jeśli chodzi o zapalenie spojówek albo cewki moczowej, to przeważnie ustępują one po dwóch, a maksymalnie po trzech tygodniach

Natomiast jeżeli są to zmiany stawowe, to terapia może trwać około trzech, a nawet pięciu miesięcy. W większości przypadków, czyli jakieś 75% pacjentów, choroba trwa do sześciu miesięcy. W pozostałych przypadkach objawy mogą trwać nawet rok.

Rozpoznanie tej choroby opiera się na podstawie:

  • występowaniu zmian stawowych, które utrzymują się ponad miesiąc i towarzyszą im albo są potwierdzone wywiadem objawy zapalenia cewki moczowej lub szyjki macicy,
  • entezopatii,
  • wyników badań radiologicznych,
  • współistnienia łuszczycopodobnych  zmian skórnych lub ocznych.

Leczenie Zespołu Reitera

Taką najważniejszą metodą leczenia tej choroby jest podawanie choremu niesteroidowych środków zapalnych, a przeważnie jest to naproksen i indometacyna. Jeśli są zmiany stawowe i nie ustępują one po zażyciu środków przeciwzapalnych, to należy się skonsultować z reumatologiem, który włączy do leczenia kortykosterydy. Poza tym pacjentom zalec się wykonywanie ćwiczeń ruchowych, które mają na celu zachowanie sprawności, ale też zapobieganie skurczom.

Taka rehabilitacja może obejmować:

  • ćwiczenia w odciążaniu, np. podwieszanie,
  • krioterapia,
  • prądy diadynamiczne,
  • pole magnetyczne,
  • masaże,
  • ultradźwięki.

Przy zapaleniu cewki moczowej podaje się azytromecyny, doksyckliny i tetracykliny. Natomiast zapalenie spojówek mija bez leczenia, ale lekarz może tutaj zalecić stosowanie kropli do oczu, które w swoim składzie będą zawierały hydrokortyzon albo sulfacetamid.

Testy PCR

Jeśli jest podejrzenie, że mogło dojść do zarażenia się chlamidy, to najlepiej wykonać test PCR, który będzie mógł potwierdzić albo wyeliminować chorobę. Taki test można zamówić przez Internet i to bez wychodzenia z domu. Jest bardzo skuteczny i ma dużą czułość, co oznacza, że może wykryć już pojedynczą patogenną komórkę.

Test na Chlamydiozę można zamówić tutaj: https://drwenerolog.pl/produkt/chlamydioza-test-badanie/


Bibliografia

1. G. Virella Mikrobiologia i choroby zakaźne Urban & Partner, Wrocław, 2000
2. Piotr Adrian Klimiuk, Stanisław Sierakowski, Karol Kita, Bogdan Lewandowski, Elżbieta Muklewicz, Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, Nowa Medycyna 2/2002
3. A. D. Shedd, S. G. Reddy,, J. J. Meffert, E. W. Kraus. Ostry początek zmian skórnych i zapalenia małej liczby stawów, Division of Dermatology and Cutaneous Surgery, University of Texas Health Science Center at San Antonio