Wiele osób posiadających na ciele pieprzyki boryka się z dylematem, czy powinno poddać się depilacji laserowej. Specjalista rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Czym są pieprzyki?

Potocznie zwane pieprzykami – znamiona barwnikowe – powstają z melanocytów, które szybko się namnażają. To komórki barwnikowe skóry. Wyróżniamy znamiona wrodzone i nabyte oraz złożone, skórne i łączące. Jak rozpoznać znamiona? W tym celu konieczna jest wizyta u specjalisty dermatologa, bowiem znamiona mogą przybierać różną postać – nie tylko zakorzenione w naszej świadomości – niewielkie brązowe plamki.

Zmiany barwnikowe mogą przybierać różne kolory. Od niebieskiego, przez brązowy po czarny. Mogą też mieć kolor cielisty i barwą nie wyróżniać się wcale. Pojawiają się głównie na tych częściach ciała, które wystawiane są na działania światła słonecznego

Pieprzyk - plecyZnamiona łatwo zdiagnozować  za pomocą dermatoskopu.  Urządzenie pozwala na obserwację i ocenę struktur barwnikowych: na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej. Dermatoskop – czyli mikroskop powierzchniowy – służy przede wszystkim do odróżniania zmian złośliwych od łagodnych, poprawiając przy tym wykrywalność czerniaka. Coraz częściej korzysta się także z wideodermatoskopii, która pozwala na nawet 100-krotne powiększenie badanego obrazu.

Czy znamiona są przeciwwskazaniem do laserowej depilacji?

Znamiona nie są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej VECTUS wykonywanej w Clinica Cosmetologica. Natomiast, podczas zabiegu należy zachować szczególną ostrożność. W trakcie wstępnej konsultacji przed zabiegiem, która odbywa się w Clinica Cosmetologica ZAWSZE, otrzymają Państwo niezbędne informacje dotyczące depilacji laserowej i ewentualnych do niej przeciwwskazań. Jak wspomniano wyżej, znamiona, pieprzyki nie dyskwalifikują kandydata do przeprowadzenia tego zabiegu.

W przypadku występowania pieprzyków na ciele, kosmetolog przed depilacją zamalowuje je specjalną białą kredką, taką, jaką wykorzystuje się np. podczas makijażu. Dzięki takiemu zabiegowi, brązowe pieprzyki, czyli znamię barwnikowe jest zabezpieczone

Pieprzyków nie powinno drażnić się żadnym rodzajem światła. Jest to uwarunkowane względami medycznymi. Tego typu defektów skórnych nie należy nadmiernie eksponowane zarówno na działanie promieni słonecznych, jak i promieni emitowanych przez głowicę urządzenia w gabinecie kosmetycznym. Zamalowanie ich białą kredką, skutecznie chroni przed ewentualnymi podrażnieniami.

Mam dużo pieprzyków, z których wyrastają włosy – czy mogę je usunąć za pomocą depilacji laserowej?

Niewskazane jest, aby włosy wystające z pieprzyków poddawać depilacji laserowej. Co więcej, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa (które zawsze jest priorytetem podczas każdego zabiegu kosmetycznego) i nie narażać się na ewentualne konsekwencje zdrowotne, włosy na takich zmianach skórnych powinny być wyłącznie podcinane, a nie wyrywane, czy też podrażniane laserem.

W sytuacji, gdy posiadanie pieprzyka jest dla nas bardzo niekomfortowe i uciążliwe lub wystające z niego włosy są z naszego punktu widzenia nieestetyczne, należy skonsultować się z dermatologiem, który może wydać zalecenia w celu chirurgicznego usunięcia całego brązowego pieprzyka

Natomiast, nie ma medycznych przeciwwskazań do wykonywania zabiegu depilacji laserowej w przypadku występowania pieprzyków, z których wyrastają włosy. Przed zabiegiem włosy należy zgolić. Następnie kosmetolog zamalowuje pieprzyk białą kredką.

Darmowe konsultacje dermatologiczne

Jeżeli zdecydują się Państwo na taki zabieg jak depilacja laserowa w Clinica Cosmetologica, gwarantujemy – bezpłatne konsultacje dermatologiczne z najlepszymi specjalistami ze współpracującej z nami Clinica Dermatologica w Gdańsku. Dzięki usytuowaniu obu klinik w jednym budynku, konsultacja odbywa się niemal natychmiastowo. Proszę również pamiętać, że przez każdym zabiegiem w Clinica Cosmetologica – nasi pracownicy przeprowadzą z Państwem szczegółowy wywiad – w uzasadnionych przypadkach – kosmetologowie decydują się na dodatkową konsultację dermatologiczną. Znamiona są dokładnie właśnie takim przypadkiem.


Bibliografia

1. Wludyka B., Plamy i plamki – przebarwienia skóry, 2012
2. Wąsik F., Białynicki-Birula R., Znamiona i zaburzenia barwnikowe, 2000