Znamiona barwnikowe ma niemal każdy z nas. Wylicza się, że na ciele każdego człowieka jest ich średnio 20, przy czym jedna osoba może mieć tylko kilka pieprzyków a inna nawet kilkaset.

Zazwyczaj znamiona barwnikowe nie są duże, zajmują kilka milimetrów powierzchni ciała chociaż zdarzają się i takie, których wielkość określana jest na 20 centymetrów

Znamiona barwnikoweWarto też podkreślić, że znamiona są przyczyną powstawania czerniaka, czyli najbardziej groźnego nowotworu skóry tylko u kilku procent pacjentów. Ważne jest jednak to, by stosować odpowiednią profilaktykę zapobiegawczą bądź usuwać tego typu zmiany skórne dermatologicznie. Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów pieprzyków. Wszystkie mogą różnić się od siebie nie tylko wielkością i strukturą, ale również kolorem. Najczęściej spotyka się te o równych brzegach, jednolite i gładkie choć na skórze ciała występują też te różnorodne o strukturze przypominającej brodawkę. Mowa tutaj o zmianie, jaką jest znamię wrodzone, zauważalne już od chwili narodzenia.

Z reguły pieprzyki tego rodzaju nie wywołują czerniaka. Pieprzyki są zwykle brązowe bądź czarne, mogą przypominać też swoim kolorem skórę, mogą być białe a nawet niebieskawe. Bez względu na to, jak wygląda pieprzyk należy o niego odpowiednio dbać

Sprawdź artykuł : Profilaktyka znamion barwnikowych.

Niepokojące objawy

Badanie pieprzyków jest konieczne raz na pół rok bądź rok. Najczęściej dermatolog wykonuje analizę przy pomocy dermatoskopu, czyli mikroskopu, który może powiększyć widok skóry nawet 15 – krotnie.

Dzięki temu możliwym staje się nie tylko wykrycie złośliwych zmian, ale również zanalizowanie pieprzyka pod względem jego struktury i zachodzących procesów

Do lekarza powinniśmy udać się niezwłocznie, jeśli tylko zauważymy pierwsze, niepokojące objawy. Mówić tutaj można o zmienionym wyglądzie pieprzyka – jeśli ten nagle zmienił kolor, wielkość, strukturę. Co więcej, z pieprzyka nie powinna sączyć się żadna wydzielina ni nie powinien krwawić. Pieprzyki, w których nie rozwijają się groźne zmiany nie bolą, nie pieką ani nie swędzą. Lekarze jasno twierdzą –

Dr Igor MichajłowskiNie można zwlekać, bo w przypadku zmian nowotworowych, a zwłaszcza bardzo złośliwego czerniaka, czas ma kluczowe dla terapii znaczenie. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse pacjenta na dojście do zdrowia. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z dermatologiem bezzwłocznie” podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Usuwanie znamion barwnikowych

Usuwać powinno się w pierwszej kolejności znamiona, które narażone są na urazy mechaniczne. To te, które występują na dłoniach, twarzy czy innych odsłoniętych częściach ciała. To również te, które powstały w miejscach ocierania części garderoby oraz te, których struktura jest wypukła ponad powierzchnię naskórka. Usuwanie znamion powinno być poprzedzone badaniem dermatologicznym. Ich niwelowanie nie przyczynia się do zbytniego dyskomfortu pacjenta chociaż czasem może w miejscu pieprzyka pozostać mało estetyczna blizna.

Profilaktyka

Jeśli znamię nie zostanie usunięte to nie można wystawiać go na działanie promieni słonecznych a jeśli nie ma takiej możliwości to wszelkie pieprzyki należy smarować kremem z filtrem UVA oraz UVB. Należy też uważać, by nie narażać je na uszkodzenia mechanicznie. Kontrola w gabinecie dermatologicznym powina odbywać się przynajmniej raz w roku.


Bibliografia

1. Peters I.B., Kosmetyka, 2002
2. Włodarkiewicz A., Promieniowanie ultrafioletowe i czerniak skóry, 1999
3. Prystupa-Chalkidis K., Przebarwienia skórne, 2010