Wypadanie włosów, czyli nadmierna ich utrata, to problem, z którym boryka się większość kobiet i mężczyzn. Jakie są przyczyny wypadania włosów? Kiedy należy wprowadzić odpowiednie leczenie? Na pewno warto obserwować własne włosy i we właściwym momencie podjąć stosowne środki zaradcze. W tym artykule poznasz sposoby przeciw wypadaniu włosów oraz dowiesz się, dlaczego wypadają włosy.

Wypadanie włosów- przyczyny podstawowe

Jeśli chodzi o wypadanie włosów, przyczyny są bardzo zróżnicowane.

Do najważniejszych zaliczamy:

 • nieprawidłową dietę, ubogą w mikro – i makroelementów (np. żelazo, cynk),
 • zaburzenia hormonalne (nadmiar androgenów, mała ilość estrogenów),
 • choroby skóry głowy (łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica skóry głowy, łysienie plackowate),
 • zażywanie niektórych leków (antykoncepcyjnych, przeciwzakrzepowych),
 • zatrucie metalami ciężkimi,
 • niektóre choroby przewlekłe lub ogólnie choroby,
 • zbyt ciasna fryzura, nieodpowiednie zabiegi stylizacyjne lub koloryzacja,
 • brak odpowiedniej ilości białka w diecie,
 • ciąża i okres karmienia piersią. Wypadanie włosów po ciąży jest zjawiskiem zupełnie naturalnym,
 • palenie papierosów,
 • wysoka temperatura i działanie promieni słonecznych,
 • nadmierna podaż witaminy A (zarówno w diecie, jak i w lekach),
 • schorzenia na tle psychicznym lu silny stres.

Wypadanie włosów- przyczyny

Chemiczne Biologiczne Mechaniczne
zła pielęgnacja, geny, ciasne fryzury,
zażywanie niektórych leków. zła dieta, złe rozczesywanie włosów.
choroby skóry głowy,
czynniki hormonalne,
stres.

Nadmierne wypadanie włosów – objawy

O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy każdego dnia tracimy więcej niż sto włosów. Utrata poniżej tej granicy jest zupełnie naturalna. Wypadanie włosów łatwo zauważyć, ponieważ w dużej ilości znajdują się przy poduszce lub na pościeli, na grzebieniu po ich rozczesywaniu lub pod prysznicem po ich myciu. Pojawianie się kolejnych kosmyków powinno stanowić sygnał ostrzegawczy.

Wypadające włosy

Domowe sposoby na wypadanie włosów i inne metody

Istnieje wiele domowych metod na wypadanie włosów. To zresztą jeden z pierwszych sposobów, jakie podejmujemy, obserwując u siebie problem nadmiernego ich wypadania. Warto zacząć od zmiany diety, wprowadzając do niej optymalną ilość białka oraz składników odżywczych, witamin i mikro- oraz makroelementów istotnych dla wzrostu włosów (cynk, selen, miedź). Znajdziemy je w produktach takich jak: nasiona i ziarna, produkty pełnoziarniste, owoce morza czy jaja. Jeśli zastanawiacie się, co na wypadanie włosów jeszcze może pomóc, to warto pomyśleć o ziołecznictwie.

Pomocne zioła na włosy to m.in: siemię lniane, łopian, kozieradka. Można je stosować w postaci naparów i herbatek, wcierek lub dodatku do domowych maseczek

Warto również pomyśleć o suplementacji. Tabletki na włosy poprawiają kondycję włosów i odbudowują je od wewnątrz, natomiast witaminy na włosy uzupełniają braki powstałe na skutek diety. Tak można też leczyć wypadanie włosów u dziecka, u dorosłych można dodatkowo wprowadzić zabiegi trychologiczne. Do najpopularniejszych należą: mezoterapia igłowa, bezigłowa, mikroigłowa (substancje aktywne wprowadzane są podskórnie lub śródskórnie), kriomasaż (polega na kontrolowanym schładzaniu skóry głowy) oraz karboksyterapia (polega na iniekcji dwutlenku węgla, który stymuluje krążenie). W skrajnych przypadkach konieczne jest zagęszczanie albo nawet przeszczep włosów.

Delpos zestaw

SPRAWDŹ DELPOS
NATURALNY WYBÓR NA WYPADANIE WŁOSÓWWIĘCEJ

Sposoby na wypadanie włosów – kosmetyki

Wymieniając sposoby na wypadanie włosów, nie sposób nie wspomnieć o kosmetykach, które stanowią podstawę codziennej pielęgnacji, ale wzbogacone odpowiednimi składnikami mogą zmniejszać wypadanie włosów. Podstawą jest szampon na wypadanie włosów, którego zadaniem jest oczyszczać skórę głowy. Inny preparat na wypadanie włosów to oczywiście odżywka, którą nakładamy po ich umyciu na całą długość włosa. Dużą skuteczność w kuracji wykazują wcierki do włosów, które nakładane są bezpośrednio na skórę głowy. Wykonywany podczas aplikacji masaż dodatkowo pobudza mikrokrążenie skalpu, dzięki czemu komórki otrzymują więcej tlenu i substancji odżywczych. Wcierki na wypadanie włosów zawierają składniki aktywne, które stymulują porost włosów, a jednocześnie hamują wypadanie włosów.

Milena Nalbandian - kosmetologOpcjonalnie można stosować maski, które zawierają wysoką koncentrację składników aktywnych, dzięki czemu działają intensywniemówi Milena Nalbandian, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Podobne zastosowanie mają ampułki, które zawierają zwiększoną ilość substancji aktywnych. Ich stosowanie trwa przez kilka dni, polega na aplikowaniu ich zawartości bezpośrednio na skórę głowy. Wszystkie te kosmetyki hamują wypadanie włosów. Nadmierne wypadanie włosów to poważny problem, jednak można sobie z nim skutecznie poradzić. Aby powstrzymać wypadanie włosów można zastosować jedną z omówionych metod lub połączyć kilka, działając kompleksowo.


Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Choroby włosów – co nowego?: Dermatologia –co nowego?, Tom 1, Wydawnictw Cornatis, Wrocław, 2009
2. Brzezińska-Wcisło, L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka: Postępy Dermatologiii Alergologii, 2003